Müzik Eğitimiyle Örgütsel Propaganda Yapmakla Suçlanan İlyas Arzu’ya Hapis Cezası

0
206

Koma Pel solisti İlyas Arzu’ya “müzik eğitimi vermek gerekçesiyle örgütsel propaganda yapmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Aynı davada yargılanan sanatçı Jiyan Savcı ise beraat etti.

Koma Pel solisti İlyas Arzu ve sanatçı Jiyan Savcı hakkında açık ve gizli tanık beyanları üzerine “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma savcısı, “Silahlı eylemde kullanmak amacıyla PKK’ye eleman temin ettikleri, müzik eğitimi vermek gerekçesiyle bir araya getirdikleri gençlere örgütsel propaganda yaptıkları ve kendilerinden etkilenen gençleri örgüt adına kırsal alana gönderdikleri” iddialarıyla sanatçılara ceza istedi.

Mahkeme, Jiyan Savcı’nın beraatına ve İlyas Arzu’nun “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İlyas Arzu ve Jiyan Savcı Adana’da 24 Mayıs 2021 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp 27 Mayıs’ta çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmıştı. 7 Aralık 2021’de görülen ilk duruşmada tahliye edilen Arzu ve Savcı tutuksuz olarak yargılanıyorlardı.