Rapçi Ohash İçin Sınır Dışı Edilme Kararı

0
255

İran asıllı rapçi Ohash hakkında sınır dışı kararı verildi. Sosyal medyada #freeohash etiketiyle kampanya başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter adresinden yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan İran asıllı rapçi Ohash hakkında sınır dışı edilme kararı alındı.

Haberi rapçi Fuat twitter adresinden duyurdu:

Ohash’ın serbest bırakılması ve sınır dışı kararının kaldırılması için #freeohash etiketiyle kampanya başlatıldı. Özellikle rap sanatçıları ve dinleyicileri bu kampanyayla seslerini duyurmaya ve Ohash’ın serbest bırakılmasını sağlamaya çalışıyor.

Ohash’ın gözaltına alınmasına neden olan paylaşımlar, 30 Mart günü Ankara Tren Garı’nda polisler tarafından durdurulması ve uzun süre bekletildiği için trenini kaçırması hakkındaydı. Ohash bu paylaşımlarında “yüzüne kamera tutularak fotoğraflarının çekildiğini”, “ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldığını” ve “kişisel eşyalarına ve telefonuna 15 dakika boyunca el konulduğunu” yazmıştı.

https://twitter.com/Ohash47/status/1641380594520080384?s=20

Ohash kimdir?

Ohash 2003 yılında İran’da dünyaya geldi. Babasının ülkesiyle yaşadığı sıkıntılardan dolayı 11 yaşında uluslararası koruma kapsamında Türkiye’ye yerleşti. Etnik ve rock müzikle ilgilendikten sonra hip-hop ve rap müzik yapmaya başladı. No.1, Xir Gökdeniz, Heja, Maestro, Ashoo, Şam gibi Türkçe rap sanatçılarından oluşan rap müzik grubu İstanbul Trip’in desteğiyle yaptığı “Paranoya” ile çıkış yaptı. 140Journos 2021 yılında Ohash’ın hayatını konu alan bir belgesel hazırladı. Belgesel Exxen’de yayınlandı. Çok iyi düzeyde Türkçe konuşan Ohash, “Lil Baba”, “Kara Bulutlar”, “Bitmeyen Hikâyeler” ve “Nerden Nereye” gibi parçalarıyla tanınıyor.