Erdoğan’ın Hakaretine “Sensin O” Diyen Cansu Gültekin’e Ev Hapsi!

0
214

Oyuncu Cansu Gültekin’e “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla “konutu terk etmeme” yani “ev hapsi” cezası verildi. Mahkeme kararında cezanın süresi belirtilmedi.

“Akasya Durağı”, “Kavak Yelleri”, “Sefirin Kızı” gibi dizilerle tanınan oyuncu Cansu Gültekin’e “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla “konutu terk etmeme” cezası verildi.

Cansu Gültekin, Kızılay’ı eleştirenlere “Be ahlaksız, namussuz, adi” diyerek karşılık veren Erdoğan’a ilişkin Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) hazırladığı görseli, “Sensin o” mesajıyla paylaşmıştı.

TİP’in 21 Şubat 2023 tarihinde paylaştığı görselde “Küfretme, istifa et” ifadeleri yer alıyordu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Maraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından devletin deprem bölgesindeki yetersizliklerine ilişkin eleştirilere, Osmaniye’de yaptığı açıklamada TİP’in alıntıladığı hakaretlerle karşılık vermişti.

Cansu Gültekin’in ceza alması üzerine Türkiye İşçi Partisi Kültür Sanat Emekçileri’nin Twitter hesabından destek mesajı yayınlandı.

Twitter’da TİP’nin Kültür Sanat hesabının konu ile ilgili paylaşımı

Hakim’den “Sanatçılar işini yapsa” baskısı

İleri Haber’e sürece ilişkin konuşan Gültekin, ifadeye çağrılmasının ardından 3 saat içerisinde ceza verildiğini ve mahkeme başkanının “Sanatçılar işini yapsa…” şeklinde psikolojik baskıda bulunduğunu ifade ederken, cezaya ilişkin tebligatın da dört gün sonrasında kendisine ulaştığını kaydetti.

“Sensin o” sözlerinin hakaret unsuru içermediğinin altını çizen ve Yargıtay’ın konuya ilişkin kararlarına rağmen ceza aldığını vurgulayan Cansu Gültekin, henüz süresi dahi belirtilmemiş bir cezayı çekerken yargı sürecinin de devam ettiğini belirtti.

Sosyal medya paylaşımında da maddi ve manevi kayıplarına dikkat çeken Gültekin, içinde yer aldığı projelerden yasal izin hakkını kullanarak ayrıldığını ancak bu sürenin de sonu olacağına ve söz konusu kayıpların sürebileceğine dikkat çekti.

Oyuncu Cansu Gültekin, hukuki sürecin beraat ile sonuçlanması halinde oluşacak kayıpların telafisi için de yargı süreci başlatacağını ifade etti.

Kaynak: İleri Haber – https://ilerihaber.org/icerik/mahkeme-yargitay-kararlarini-tanimadi-oyuncu-cansu-gultekine-erdogana-hakaret-iddiasiyla-ceza-153944