Rüyası Bölünenler’in Toplatma Kararı AYM’de de Kaldırılmazsa AİMH’e Gideceğiz

0
89

Rüyası Bölünenler’in Toplatma Kararı hakkında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Haluk Kalafat Yavuz Ekinci’nin avukatı Can Ekinci ile konuştu. Hukuki sürecin detaylarını açık açık sorduk:

Yazar Yavuz Ekinci’nin ‘Rüyası Bölünenler’ adlı romanı hakkında verilen toplatma kararına yapılan itiraz dün reddedildi. Toplatma kararını 14 Mart 2023 tarihinde İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği almıştı. İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, Yavuz Ekinci’nin avukatı Can Ekinci’nin bu karara yaptığı itirazı reddetti. Hâkimlik, kanuna aykırı bir biçimde ret kararında gerekçe sunmadı. Yavuz Ekinci, kendi sosyal medya hesabından haberi paylaşırken ” Bir yapıtın evrenine açılan dava soyuttur; onu mahkemede yargılayıp yasaklamak politiktir. Benim düşlerim benimdir, benim düşlerimi kimse denetleyemez” ifadelerini kullandı. ‘Rüyası Bölünenler’in yargı sürecini konuştuğumuz avukat Ekinci, toplatma kararındaki ilginç bir detayı da bizimle paylaştı: Romanın Everest baskısı halen satışta.

Röportaj: Haluk Kalafat/ SÖZ, Nisan 2022

İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin ret gerekçesi nedir acaba? Kararda gerekçe sunmuşlar mı?

Can Ekinci: Maalesef hiçbir gerekçe bulunmuyor.

Gerekçesiz karar nasıl oluyor? Normal mi? O süreçte beklentiniz nedir?

Can Ekinci: Anayasa’nın “Duruşmaların açık ve kararların gerekçeli olmasını düzenleyen” 141. Maddesine göre, bütün mahkeme kararları gerekçeli olmak zorundadır. Ancak bazen mahkemeler maalesef yasaya aykırı olarak gerekçesiz bir şekilde karar veriyorlar. Bu karar da bu şekilde bir durum.

Anayasa Mahkemesi süreci başladı mı? Dilekçeyi ne zaman vereceksiniz?

Can Ekinci: Anayasa Mahkemesi’ne önümüzdeki hafta başvurmuş olacağız. Kararı daha bugün öğrendik.

Anayasa Mahkemesi’nden olumlu karar çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) süreci olacak mı?

Can Ekinci: Anayasa Mahkemesi’nden olumlu sonuç almazsak tabii AİHM’e başvuracağız. Bunun olmamasını umuyoruz.

Yavuz Ekinci’nin daha önce kitapları için bu tür kararlar verildi mi? Kendisi hakkında soruşturma, dava veya hüküm var mı?

Can Ekinci: Hayır, daha önce herhangi bir kitabı hakkında böyle bir karar verilmedi. Şu anda kendisi hakkında ayrıca bir soruşturma ve hüküm bulunmuyor.

Toplatma kararında romanın Doğan Kitap nüshasına dair bir şikâyet olduğu bilgisi vardı, ilk haberlerde. Everest’ten çıkanları da kapsıyor mu bu karar?

Can Ekinci: Everest’ten çıkanları kapsamıyor. Sadece Doğan Kitap’tan çıkanları kapsıyor.

Reportare’de yayınlanan ilgili haberler:

“Rüyası Bölünenler” in Toplatma Kararına İtiraz Reddedildi
Yavuz Ekinci’nin Romanına Basım, Dağıtım Yasağı ve Toplatma Kararı