Sansüre Karşı Özgür Sanat Meclisi Toplanıyor

0
174

Sansüre Karşı Özgür Sanat Meclisi toplanıyor. Özgür Sanat Meclisi adı altında 500’ün üzerinde sanatçı, sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik baskı ve sansüre karşı toplanma çağrısı yaptı. 17 Nisan (bugün) saat 19:00’da Kadıköy Gazhane’de yapılacak olan buluşmada sanatçılar hem mevcut sorunları tartışacak hem de ileriki dönemde neler yapılabileceğini tartışacak.

Özgür Sanat Meclisi’nin paylaştığı çağrı metninin tamamı şöyle:

“Demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığı ülkemizde en büyük hasarı yaşayan alanlardan biri de sanat disiplinleri. Tiyatro oyunları, konserler yasaklanıyor, kitaplar toplatılıyor, sanatçılar hakkında soruşturmalar açılıyor. Basın ve ifade özgürlüğü ayaklar altında.

“Sansür, otosansür hayatın her alanına sinmiş durumda.
Seçimler öncesi bu duruma çıkış arayan sanatçılar, aydınlar Kadıköy Gazhane’de buluşuyor. 500’ün üzerinde aydın ve sanatçı ‘Sanat disiplinlerinin ve sanat üreticilerinin özgür yaratım alanlarına kavuşması için… Sistemin enkaza çevirdiği yaşam alanlarımızı savunmak ve sağaltmak için… Bir kere daha geç kalmamak için…’ diyerek 17 Nisan 2023’te Kadıköy Gazhane’de hem sorunlarını tartışacak, hem de önümüzdeki dönemde neler yapılabileceğini konuşacak.”

Yer: Kadıköy Gazhane
Tarih: 17 Nisan 2023 Pazartesi
Saat: 19:00