Yazar Ercan y Yılmaz İfadeye Çağırıldı

0
39

PEN üyesi yazar Ercan y Yılmaz, attığı bir tweet nedeniyle ifadeye çağırıldığını sosyal medya hesabından yaptığı “Bir tweet’imden dolayı ifadeye çağırıldım. İnanmadığım bir şey yazmadım hiç,” sözleriyle duyurdu.

SÖZ Platformu‘na konuşan yazar Ercan y Yılmaz, 17 Nisan’da Tuzla Emniyeti’nden arandığını, kendisine “Bir tweet’inizle ilgili şikâyetler var, emniyete gelip ifade vermeniz gerekir,” dendiğini belirtti.

Yazar, yurtdışında olduğu için ifadeye gidemeyeceğini belirttiğinde polisin, konsolosluk aracılığıyla ifade verebileceğini söylediğini; ancak sonrasında avukat arkadaşlarından aldığı bilgiye göre konsoloslukta ifade alınmadığını öğrendiğini söyledi. Yurtdışına çıkmadan önce bir avukata vekâlet bırakmadığı için soruşturmanın detaylarını ve hangi tweet’in soruşturma konusu olduğunu öğrenemeyen Yılmaz, “Birkaç tahminim var sadece. Erdoğan’ı ve hükümeti eleştiren birkaç tweet’imin altına birçok EGM ihbarı atılmıştı. O tweet’lerden biri olduğunu düşünüyorum ama emin değilim,” şeklinde konuştu.

Yılmaz, bir süredir sistematik şekilde rahatsız edildiğini; bazı sosyal medya hesaplarında evinin adresi ve fotoğrafları paylaşıldığını belirtti. Sonrasında 24 Kasım’da arabasının park halindeyken darp edildiğini söyleyen yazar, aynı zamanda TRT2’deki bir söyleşisinin de sansürlendiğini hatırlattı.