Selçuk Kozağaçlı Savcılığın İzlemediği Film Nedeniyle Yargılanıyor

0
101

Savcılık “Mahalle” adlı filme ait olduğunu iddia ettiği ham görüntülere dayanarak Selçuk Kozağaçlı hakkında iddianame hazırladı. Emniyet bu görüntülerin nasıl elde edildiğini açıklayamadı.

2017 yılından bu yana tutuklu olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Türkiye’de gösterilmeyen “Mahalle” adlı film nedeniyle hakkında açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in de iddianamesini hazırlayan savcı, Selçuk Kozağaçlı hakkında 17 Aralık 2022 tarihinde iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, afişinde “Bir Grup Yorum Projesi” olarak duyurulan, kentsel dönüşümü konu edinen “Mahalle” adlı filmin senaristinin Kozağaçlı olduğu, çekimlerine 2018 yılında İstanbul’da başlandığı, 16 Mayıs 2022 tarihinde Fransa’da gala yapıldığı, Türkiye’de yayınlanmayan filmin Almanya, Belçika, İngiltere, Avusturya ve Danimarka’da gösterime girdiği belirtildi.

Filme ait olduğu iddia edilen bir görüntü de soruşturma dosyasına girdi. Söz konusu görüntülerin nasıl ele geçirildiğine dair bilgi vermeyen savcı, YouTube’da yayınlanan 2 dakikalık fragmanı da izlediğini söyleyerek, “kentsel dönüşüm kampanyası ile DHKP-C’nin görüş ve ideolojisinin filme yansıtılmaya çalışıldığını” iddia etti.

Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın 14 Mart’taki ilk duruşmasında, Kozağaçlı’nın talebi üzerine, filmin görüntü kayıtlarının ne şekilde elde edildiğinin öğrenilmesi için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nden kayıtlar ve inceleme tutanağı istendi.

Ankara Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı tarafından 22 Mart tarihinde mahkemeye gönderilen “gizli” yazıda, Kozağaçlı’nın filmin afişinde isminin yer aldığı ancak filme yaptığı katkıların belirlenemediği belirtildi. TEM görüntülerin ne şekilde elde edildiğini açıklamadı.

Davanın 13 Haziran’da görülen ikinci duruşmasına Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katılan Kozağaçlı, “Ortada bir film yok, dosyadaki ham görüntülerin menşei belli değil, nereden geldiğini bilmiyorsunuz. Bana ve size gönderilen görüntülerde ortada bir film ve tekst olmadığı için neyin senaryosunu yazdığımı bilmiyoruz” dedi.

Hukuka aykırı oluşturulan bir delilden yargılandığını söyleyen Kozağaçlı, savunmasını “Mahkemenize sunulan bu yasadışı delilin nasıl elde edildiğine dair bir el koyma tutanağı olmaksızın beni nasıl yargılayabilirsiniz” sorusuyla bitirdi. Duruşmaya 26 Eylül tarihinde devam edilecek.

Film hakkında

Grup Yorum üyesi İnan Altın’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin afişinde Selçuk Kozağaçlı ve tutuklu tiyatro sanatçısı Veysel Şahin senaryo yazarları arasında görünüyor. Filmde İzzet Başlak, Melek Tanker, Serdar Orçin, Selma Altın, Miray Akay, Metin Coşkun, Gizem Erman Soysaldı, Yaşar Gündem rol alıyor.

Haber kaynağı: https://www.mlsaturkey.com/tr/turkiyede-yayinlanmayan-filmi-izleyen-savci-selcuk-kozagacliya-dava-acti-ham-goruntulerin-nasil-ele-gecirildigi-belirsiz/