Selçuk Kozağaçlı Senaryo Davasında Beraat Etti

0
398

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Mahalle” adlı filmin senaryosunu yazmakla suçlandığı davada beraat etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) tutuklu Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya, yurtdışında gösterime giren “Mahalle’ isimli filmin senaryo ekibinde yer aldığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davada karar duruşması görüldü.

Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Kozağaçlı’ya “suçu işlediğine yeterli delil olmadığı için delil yetersizliği”nden beraat kararı verilmesini talep etti.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in de iddianamesini hazırlayan savcı, Türkiye’de yayınlanmayan ancak filme ait olduğu iddia edilen 114 dakikalık ham görüntülerin nasıl elde edildiğini belirtmeden Kozağaçlı’nın cezalandırılmasını istemişti.  

Kozağaçlı bir başka dava nedeniyle 2017’den beri tutuklu bulunuyor.

Kozağaçlı: Delil yok

Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan Selçuk Kozağaçlı savunmasında, ceza yargılaması yürütmek için dosyada yeterli delil bulunmadığını, bu yönden savcının görüşüne katıldığını söyledi.

Davaya konu olan filmin gösterilemediği için ispatlanamadığını ve kendisinin senaryosunu yazdığına dair de bir kanıt olmadığını söyleyen Kozağaçlı, aksi durumda dahi dava açılmaması gerektiğini belirtti.

“Mahalle” filmi hakkında

Grup Yorum üyesi İnan Altın’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin afişinde Selçuk Kozağaçlı ve tutuklu tiyatro sanatçısı Veysel Şahin senaryo yazarları arasında görünüyor. Filmde İzzet Başlak, Melek Tanker, Serdar Orçin, Selma Altın, Miray Akay, Metin Coşkun, Gizem Erman Soysaldı, Yaşar Gündem rol alıyor.

Selçuk Kozağaçlı kimdir?

İnsan hakları savunucusu avukat olan Kozağaçlı Halkın Hukuk Bürosu üyesi. 11 Kasım 2016 tarihinde 677 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı. Soma maden faciasının avukatı olarak da tanınıyor. DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi) örgütüne üye olmak ve yönetmek suçlamasıyla yargılandığı davada 11 Kasım 2022 günü 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)