Sibel Can Dijital Mecralarda İzinsiz Kullanılan 12 Eseri İçin Dava Açtı

0
30

Sibel Can, 12 eserinin izinsiz ve hukuka aykırı şekilde dijital mecralarda kullandığı iddiasıyla Raks Müzik Şirketi’ne dava açtı.

Şarkıcı Sibel Can, “Türk Sanat Müziği” isimli albümünde yer alan 12 eseri izinsiz ve hukuka aykırı şekilde dijital mecralarda kullandığı iddiasıyla Raks Müzik Şirketi’ne dava açtı. Maddi ve manevi zarara uğradığını öne süren ünlü sanatçı, izinsiz kullanımın durdurulmasını ve haksız tecavüzün önlenmesini istedi.

Sibel Can’ın 2000 yılında piyasaya çıkan albümünde “Ayrılık Ateşten Bir Ok”, “Söyleyemem Derdimi”, “Sarı Kurdelem” gibi klasik sanat müziği parçaları bulunuyor.

Sanatçıların Raks Müzik’e açtığı ilk dava bu değil. Şarkıcı Pınar Aylin, şarkılarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle müzik şirketine karşı açtığı davayı 2021 yılında kazanmıştı. Sezen Aksu, Bendeniz, Çelik, Teoman, Muazzez Ersoy, MFÖ ve Tanju Okan’ın oğlunun da aralarında bulunduğu birçok sanatçı Raks Müzik şirketine dava açmıştı. 1964’te kurulan Raks Müzik, 2007’de iflas kararı açıklamıştı. Raks Müzik ile sözleşme imzalayan sanatçılar, albümlerinin başka firmalara geçmesi üzerine hak kayıpları yaşadıkları için dava açmışlardı.