Burhan Şeşen: Konaklama Tesisleri Kullandıkları Müziğin Telifini Ödeyecek

0
186

MÜYORBİR başkanı Burhan Şeşen, 2023 yılı sonuna kadar 20 bin turizm tesisinin lisanslanacağını duyurdu.

Haber: Haluk Kalafat

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) konaklama tesislerinde çalınan müziklerden sanatçıların telif alamaması sorununun çözüldüğünü duyurdu.

MÜYORBİR’den yapılan yazılı açıklamada “Yıllardır konuşulan kaynağından lisanslamayı konaklama tesisleri için çözmüş bulunmaktayız” denildi.

Açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2023 tarihinde konuyla ilgili bir genelge yayınladığı ve müzik kullanan konaklama tesislerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında müzik ibrazının zorunlu kılındığı belirtildi.

SÖZ Platformu’na açıklama yapan Burhan Şeşen “Oteller, moteller, pansiyonlar gibi turizm konaklama tesisleri artık müzik lisansı almak zorunda. Nasıl tesisinde havuzu varsa ve havuz için bir uygunluk belgesi alıyorsa, kamuya açık yaptığı müzik yayını için de lisans alacak ve kullandığı müzik için telif ödeyecek” dedi. 

Yeni genelgeyle birlikte geçerli bir müzik lisansı olmaksızın faaliyet gösterdiği tespit edilen konaklama tesisleri hakkında 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereğince işlem yürütülecek. Ayrıca genelgeye uyulmaması halinde maddi cezadan tesisin kapanmasına kadar bir dizi ağır yaptırımlar uygulanacak.

Burhan Şeşen hedeflerinin 2023 yılı sonuna kadar 20 bin turizm tesisinin lisanslanması olduğunu da sözlerine ekledi.