“Siyonist Yazarı Listesine Aldı” Gerekçesiyle Kitapyurdu’na Boykot Çağrıları

0
2560

Çevrimiçi kitap satış platformu Kitapyurdu, ayın en çok satan yazarlarını yayınladığı listesine İsrailli yazar Yuval Noah Harari’yi eklediği gerekçesiyle tepki gördü. Yazarlar listeden çekilmek isterken platform hakkında sosyal medyada boykot çağrısı yapıldı.

Her ay, ayın en çok satan yazarlarını “ayın yazarı” olarak listeleyen Kitapyurdu’nun ekim ayı listesinde, Sapiens adlı çok satan kitabın yazarı İsrailli yazar Yuval Noah Harari de yer aldı. Aynı listede yer alan ilahiyatçı yazar Yavuz Köktaş, Harari için “radikal yahudi ve LGBT’li” ibaresini kullandığı bir mesajla siteye tepki gösterdi. Köktaş, listeden ya kendisini ya da Harari’yi çıkarmaları yönünde Kitapyurdu’na talepte bulundu.

Bunun üzerine platform, Köktaş’ı listeden çıkararak yerine bir sonraki en çok satan yazar olan Seda Özalkan’ı ekledi. Özalkan’sa yayınladığı açıklamayla “isgalci siyonist rejimin vahşi soykırımına açıkça destek veren ve genel olarak düşünceleri toplumsal varlığımızın en temel ilkelerine zarar veren bir kişi ile aynı listede bulunmak benim için bir zuldür” diyerek listeden çıkarılmak istediğini belirtti. Özalkan ayrıca, “bir hadis hocasının listeden ayrılması üzerine başörtülü bir yazarın listeye eklenmesinin kamuoyunu yanıltıcı ve kasıtlı bir tercih olduğunu düşünüyorum” sözleriyle platformu eleştirdi.

“İnsanımızın hassasiyetine saygılıyız”

Kitapyurdu, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile bu listenin, ayın en çok satan yazarlarından oluştuğunu ve bir seçki olmadığını belirtirken, “bir önceki açıklamada meramımızı dile getirmeye çalışmamıza rağmen anlaşılamadığımızı gördük” ifadelerini kullandı.

Platform, “İnsanımızın hassasiyetine saygılı olduğumuzu tekrar ederiz. Aynı hassasiyete sahip olmamıza rağmen farklı bir tarafa sürüklenmeye çalışılıyor olmaktan dolayı ise derin bir üzüntü duymaktayız” diyerek bu aya mahsus olmak üzere en çok satan yazarlar listesini kaldırmaya karar verdiklerini duyurdu.

Sosyal medyada uygulamayı kullanan insanların hesaplarını sildiklerini gösteren paylaşımlar yaparak siteyi boykot etmeye çağrı yaptıkları görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz