Evergrande, Faiz tartışmaları, Kripto piyasaları ve yükselen Enerji fiyatları

0
227

Biliyorum, başlık kebapçıdaki ortaya karışık gibi oldu ama piyasalarda da kafalar bu aralar çok karışık.

Başlıktaki ifadelerin her biri bir yazı konusu ancak 4 haftada hem dünyada hem de ülkemizde neler yaşanıyor, neler değişiyor, siz de çok iyi biliyorsunuz.

Bu nedenle lafı uzatmadan hemen başlayalım;

Evergrande Krizi ile haftaya uyandık; Çin’in en büyük emlak ve gayrimenkul geliştirme şirketinin bir süredir ödeme konusunda güçlükler yaşadığı biliniyordu aslında. 4 aydır konu gündemde ancak geçtiğimiz hafta sonundan bu yana giderek artan bir tonda temerrüte düşeceği ve ödeme konusunda aksamalar olduğu bilgileri piyasaları rahatsız etti ve sonunda orta şiddette bir satış dalgası ile karşı karşıya kaldık.

Bilinen borcu 300 milyar doların üzerinde olan emlak geliştirme şirketinin, perşembe günü yapılması beklenen kupon ödemesini yapacağını açıklaması bir miktar tansiyonu düşürdü ancak yakından izlemeye devam edilecek.

Abartıldığı gibi bir ikinci Lehman krizi  olma yolunda ilerlemez kanımca ancak kredi pazarındaki kontrolsüz büyümenin ve satış konusundaki zorlamaların sonucunun nerelere varabileceği ve nelere mal olabileceği konusunda çok ciddi bir uyarı atışıdır Evergrande olayı.

Ayrıca inşaat sektörünün canlılığından dolayı işleri tıkırında olan demir çelik sektörünün ve buna bağlı madencilik hisselerinin de ciddi oranda değer kaybı yaşadığı notunu eklemekte yarar görüyorum.

Diğer konu ise; TCMB nin perşembe günkü toplantısında alacağı politika faizine ilişkin karar… Yazı yayınlandığında karar açıklanmış olacak ancak genel kanaat önemli bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde.. Ancak geçen hafta ve bu hafta başından  bu yana Dolar/TL’ de yaşanan ani ve sert hareketlerin de ne anlama geldiğine dikkat etmek gerekiyor. Eskilerin dediği gibi ‘’Şüyuu Vukuundan beterdir.’’ Şahinler güvercinler havada taklalar atarak süzülüyor…

Kripto para piyasalarına ilişkin de hemen birkaç kelam edelim: 2 hafta öncesinde WallMart’ın ağzından çıkmış gibi yapılan ve Litecoin ile ödemelerin sistemsel olarak kabul edileceğine dair planlar yapıldığı açıklaması, yayınlandıktan kısa süre sonra şirket tarafından yalanlandı.

%30 yukarı ve ardından aşağı hareketlerde ciddi manipülasyon yapılmış oldu ve bu piyasadaki bazı regülasyonların yapılması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Kripto piyasası ile diğer dikkat çeken gelişme ise Messi’nin PSG ye transferi sonrasında yaşandı.

Messi’nin transfer ücretinin bir kısmını PSG nin Token’i şeklinde alacağı açıklaması da piyasalara olan ilginin devamı açısından önemli bir gelişme olarak önümüze çıkıyor.

Önümüzdeki 3 yıl boyunca PSG den yıllık 100 milyon Sterlin’in üzerinde bir para alacak olan Messi’nin, crypto.com kripto para platformu ile olan sponsorluk anlaşması kapsamında 30 milyon dolara yakın bir ek gelir elde edebileceği belirtilmekte… Rakamların büyüklüğüne bir kez daha dikkatinizi çekmek isterim… Bundan sonra belki bir yazı da futbol ekonomisi ve buna bağlı bahis ve kripto paranın bağlarını araştırarak yazabilirim.

Son bölümde de enerji fiyatlarındaki astronomik artışlar ve yaklaşan kış aylarında olası enerji kesintileri ve etkileri üzerine birkaç şey söyleyelim:

Öncelikle petrol fiyatlarındaki artış ile gündeme gelen enerji fiyatları artışı ve üretim kesintileri ile Pandemiden çıkan ülke ekonomilerinin daha fazla enerji talebi gibi konular geçtiğimiz haftanın gündeminde idi.

Doğalgaz fiyatları Haziran ayında 3.20 USD seviyelerinde iken geçtiğimiz hafta 5.70 USD seviyelerine kadar yükseldi.

Enerji ihtiyaçlarının karşılanması için gereken kaynaklardan HES’lerden, bu sene yaşanan kuraklık sebebi ile fazla bir verim alınamayınca  gözler diğer kaynaklara çevrildi.

Uranyum fiyatlarında 4 hafta gibi kısa bir sürede %58 değer artışı yaşandı. Yaklaşan enerji darboğazı ve kısıntı olasılıkları, fonları yüklü miktarda hem spot hem de vadeli piyasada uranyum alımına yöneltti.

Avrupa’da önümüzdeki dönemde elektrik kesintileri olabileceği gibi haberler belki gözünüze çarpmıştır.

Bir de böyle vadeli şirket batışları haberleri var ama ne kadar gerçekleşme olacak, izleyip göreceğiz

Tabii bunların çoğu basının sevdiği ve biraz da abarttığı konular olmakla beraber, tüm dünyada dönemsel olarak hammadde fiyatlarında görülen astronomik artışları yıl boyunca yaşadığımızı hatırlayacaksınız. O zaman arkamıza yaslanmaya devam edip neler olacağını canlı canlı izleyip kendimizi sağlama alalım.

Sağlıcakla kalın,