No Pain No Gain!

0
186

Başlığı atarken FED başkanı Powell’dan ilham aldım, zira kendisi enflasyon ile mücadele ederken acısız bir çözümün olmayacağından bahsediyordu.

Aynı kişiler- çoğul kullanıyorum, zira ABD’ deki diğer eyaletlerin FED başkanları da buna dahil- enflasyonun geçici olduğundan ve herhangi bir önlem alınması gerekmediğinden de bahsediyorlardı.

Geçtiğimiz hafta önce Japon yeninde dolara karşı yüksek oranda değer kayıpları yaşandıktan sonra BOJ faiz tarafında herhangi bir değişiklik yapmayıp döviz piyasasına direkt müdahale ile stabilizasyonu sağlamaya çalıştı. Tanıdık geliyor mu bir yerlerden… Neyse devam edelim, ardından İngiltere’de Başbakanın değişmesi sonrasında açıklanan yeni bütçe ile yapılacak olan vergi indirimleri sonrasında Pound, ,Amerikan dolarına karşı değer kaybetmeye başladı ve 1.12 seviyelerinden 1.0350 lere kadar geriledi.

Acaba Euro / dolar paritesinde yaşananın bir benzeri de burada mı yaşanacaktı? BOE geçen hafta 50 baz puan faiz artırımı yapmış ve borçlanma faizini 2.2% ye çekmişti. BOE başkanı Bailey faiz konusunda başka adımlar da atabileceklerinin mesajını verdi.

Pound/ dolar paritesi 1,10 seviyelerinde stabil olmuş durumda; şimdilik… Ancak 45 milyar sterline varacak vergi indirimlerinin bütçe üzerinde yük oluşturması ve dış borçlanma konusunda daha fazla artış olması nedeniyle henüz sular durulmuş değil İngiliz sterlini tarafında…

İçeriye dönecek olursak seçime doğru yaklaştığımız dönemde yavaş yavaş seçim harcamalarına doğru gidiyoruz

Ülkemizde sabit gelirliler yani beyaz yakalı, işçi, memur ve emeklilere yapılacak olan sosyal yardım, maaş zammı vb gibi ek ödemelerle beraber yaklaşık 40 milyon kişiyi kapsayacak bir seçim öncesi harcama paketi geliyor. Hazinede 540 milyarlık bir cephane bulunuyor ve bu ödemeler daha fazla harcama ve daha fazla fiyat artışı demek oluyor ancak bu gelir seviyesindeki birçok kişi bu artışlardan elde edecekleri gelir ile büyük miktarda borç kapaması şeklinde harcama yapacaklardır.

Bütçede var olan açık ve 2. Kez alınan ek bütçe ile yılı bitirmeye çalışıyoruz ancak petrol fiyatlarında geçen  hafta  yaşanan büyük düşüşte bile tüketiciye yansıyan herhangi bir indirim olmadı .

Harcamalara tam gaz devam edilirken biz hala enflasyon ile mücadeleyi MB politika faizi üzerinden sürdürmeye devam ediyoruz, eylül ayı PPK toplantısında 100 baz puan indirim yapıldıktan sonra Sn. Cumhurbaşkanının açıklamalarından da anladığımız gibi indirimlerin devam etmesi kaçınılmaz.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 7. Ay bitti ve 8. Aya girmiş bulunuyoruz.

Geçen hafta başlayan ve bu hafta Salı günü biten referanduma göre 4 bölgede yaşayanlar Rusya ya katılma kararı aldılar.

Bu nedenle Ekim ayı başında yapılması beklenen imza töreni ile bu bölgelerin artık Rusya toprağı olmaları gerçekleşecek.

Putin’in daha önce yapmış olduğu açıklamalarda Rusya topraklarına olası saldırılar karşısında nükleer silah kullanma hakları olduğu konusu, bu referandum ile vücuda gelmiş bulunacak.

Bu açıklamalardan önce de açıklanan kısmi seferberlik ile ek 300,000 askerin silah altına alınması ile Rusya savaş konusunda daha ileri bir faza geçtiğini adeta dünyaya göstermek istiyor.

Yazıyı yazdığım saatlerde Putin açıklamalarda bulunuyor ve 4 bölgenin ilhakını açıklıyor. Ve Sovyetler Birliğini yeniden bir araya getirme arayışında olmadıklarını belirtiyor.

Bu konularda yazmak benim için çok kolay değil hem uzmanlık alanıma girmiyor hem de savaşın anlatılabilecek bir yanını görmüyorum. Bu nedenle bir an önce bitmesini ve ülkelerini terk eden insanların yeniden ülkelerine dönmelerinin sağlanarak güvenliklerinin de yeniden inşa edilmesini diliyorum.

Bu savaşın enerji yaptırımları ve ambargolar kısımları her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor, gaz hatlarına yapılması muhtemel sabotajlar, Rusya mallarına ve varlıklarına yapılan engellemeler ve el koymalar gibi uzayıp giden listede var olan her bir madde Dünya da dengelerin ve fiyatların değişmesine neden olabiliyor.

Buğday fiyat hala 9 USD civarında bulunuyor ve doğalgazın fiyatı da oldukça sert yukarı ve aşağı hareketlere maruz kalabiliyor.

Ülkemizde temmuz ayı sonlarında başlayıp Eylül ayı ortasına kadar süren manipülatif hareketler ve kur savaşlarına ilişkin gelişmeleri bir sonraki yazıda kısaca ele alabiliriz,

O zamana kadar sağlıcakla kalın.

Kapak Görseli: Rupixen/ Unsplash