Vodcast: Vodcasting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
448

Her ne kadar tanımsal olarak tartışmalı da olsa malumunuz “yeni medya” döneminde hayatımıza her geçen gün yeni tanımlar giriyor. Bunlardan biri de “vodcast”… İyi güzel de ne demek bu vodcast?

Mevcut (veya hedef) kitleniz için içerik oluşturmak ile ilgileniyorsanız vodcast mükemmel bir çözümdür. Vodcastler kolayca indirilebilir ve paylaşılabilir biçimde geldiği için sosyal medyada bir izleyici kitlesi oluşturma ve hatta viral olma olasılığını daha da yüksek hale getirir.

Vodcast/ Vodcasting ne anlama geliyor?

“Vodcast” terimi, “Video-On-Demand-Cast”in kısaltmasıdır. En basit ifadeyle, bir vodacsti bir podcastin video versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 

Çoğu durumda vodacasting, bir podcast kaydının video çekimine atıfta bulunur; ancak bir vodcast, video öğeleri içeren herhangi bir tür podcast de olabilir. 

Vodcasterlar, genellikle standart ses içeriğine video eklemeyi deneyen podcast yayıncılarıdır. İçerik oluşturucu, standart sesli podcastleri alabilir ve animasyon, slayt ve hatta sese uygun görseller ekleyebilir.

Vodcasterlar, sadece ses kalitesine odaklanmak yerine, yüksek kaliteli video içeriği üretmeye de odaklanır.

Yaygın bir teknik, normal podcast bölümlerini kaydederken aynı zamanda video kamera ile kayıt almaktır. Bu şekilde, podcast sunucuları, yükleyebilecekleri normal bir ses dosyasına sahip olurlar, ancak YouTube’a, sosyal medyaya veya web sitelerine yükleyebilecekleri bir video dosyasına da sahip olurlar. 

Podcast ve Vodcast arasındaki fark nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, podcast ve vodcast arasında çok az fark vardır. 

Podcastler, uzunca bir süredir neredeyse her yerde olabilen sesli şovlardır. Eğitici içerikten haberlere ve hayata dair her şeyin olduğu yüzbinlerce (birçok araştırmaya göre de milyonlarca) podcast türü vardır. 

Podcastler, isteğe bağlı olarak sesli medyanın uygun bir biçimi oldukları için çok popülerdir. Dinleyicilerin radyo istasyonları arasında geçiş yapması veya büyük CD çalarlar taşıması gerekmez; sadece akıllı cihazlarından (ya da bilgisayardan) ister var olan programlar ister ekstra uygulamalar üzerinden istedikleri programı dinleyebilirler.

Ancak bu yüzbinlerce yayının arasında öne çıkmak elbette biraz zorlaşıyor. İşte tam burada vodcast sizi öne çıkarmaya yarıyor. 

Vodcastler aslında daha çok yönlü podcastlerdir. İçerik oluşturucular yine de ses dosyalarını podcast sunucularına yükleyebilir ve podcast dinleme uygulamalarında görünmeye devam edebilirler. Diğer yandan da video kayıtlarını video platformlarında da yayınlayabilirler. 

Hedef dinleyicilerinizin, ilgilerini çeken içeriği izlemek için televizyon programlarına bağlı olmaları gerekmez. Bunun yerine, istedikleri zaman akıllı cihazlarından sizi izleyebilirler. 

Sonuçta, daha fazla içerik kanalı tercihine hitap ettiğinizde, daha geniş ve daha çeşitli bir kitle için daha fazla fırsat sunmuş olursunuz. 

Vodcasting faydaları nelerdir?

Video podcastleri, podcastin tüm avantajları, video kullanmanın çok yönlülüğü ve potansiyel faydaları ile gelir. 

Bir podcast oluşturmak, uzmanlık alanınızdaki otoritenizi artırmak ve hedef kitleniz ile bir güven ilişkisi geliştirmek için içerik pazarlamasını kullanmanın harika bir yoludur. 

Nihai hedefiniz kitle kazanmak veya içeriğinizden para kazanmak olmasa bile, bir podcast; kişisel markanızı oluşturmanın ve şovunun çevresinde zengin ve tatmin edici bir topluluk bulmanın etkili bir yolu olabilir. 

Ve tüm bunlara, vodcast daha da faydalı bir şey ekler;  video.

Video içeriği oldukça popüler olduğundan ve izleyiciler videoyla etkileşim kurmayı daha kolay bulduğundan, hedef kitlenizle daha da güçlü bir bağ kurabilirsiniz. Hatta video bileşenlerini eklerseniz içeriğiniz daha da çok yönlü olacaktır. 

Tipik olarak podcastler, podcast sunucunuza yüklenerek dağıtılır. Bu içerik dağıtım yöntemi, kitleniz için hızlı, kullanışlı ve ücretsizdir; bu da onu son derece etkili bir içerik kanalı haline getirir.

Peki ya bunu yapabilseydiniz ve YouTube gibi çılgınca popüler olan diğer içerik kanallarından yararlanabilseydiniz? 

Sonuçta, YouTube ikinci en popüler ve her gün milyarlarca görüntülenen sosyal medya platformu. Bu, içeriğinizi deneyimlemeyi bekleyen devasa bir potansiyel kitle!

Çoğu online platformlar video için optimize edildiğinden, bir vodcast oluşturursanız çok daha fazla esnekliğe sahip olursunuz. Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi sosyal medya platformları, videoya diğer içerik biçimlerine göre öncelik verir. 

En son podcast bölümünüzden ses klipleri yükleyerek çok uzağa gidemezsiniz, ancak vodcastinizi sosyal medya için küçük küçük parçalara bölerseniz.

Nasıl vodcast yapabilirsiniz? 

Bir vodcast yapmak düşündüğünüz kadar zor değil.

Neyse ki, bugün yeni başlayanların stüdyo kalitesinde video içeriği oluşturmalarına yardımcı olacak ekipman ve yazılımlar var, ister ücretli isterseniz de ücretsiz halleriyle. 

Zaten bir podcast yayıncısıysanız, programınızı aboneleriniz için birinci sınıf bir video podcaste dönüştürmek için gereken donanımın ve teknik bilginin çoğuna sahipsiniz demektir.

Ancak genel olarak şunlara ihtiyacınız olacaktır;

 • Mikrofon
 • Kulaklık
 • Kamera
 • Işık
 • Estetik açıdan hoş ve sessiz bir kayıt alanı
 • İstediğiniz kalitede vodcast yapmak için olmazsa olmaz; video düzenleme programı

Elbette, bütçeniz kısıtlı ise Skype gibi programlardan da kayıt alıp direkt yayınlayabilirsiniz. Ancak hedef kitlenizin video ve ses kalitesine önem gösterdiğini unutmayın. 

NEREDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ?

Doğal olarak kaydı alıp üzerine bir de editledikten sonra “Bunu nereden yayınlayacağım?” gibi bir soru sorabilirsiniz.

Bunun da cevabı oldukça basit;

 • Geleneksel podcast platformları
 • YouTube
 • Facebook
 • Tiktok
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Instagram
 • Dailymation

ve daha bir çok video ve ses odaklı platformlar ücretsiz (genel olarak ücretsiz, zira ücretli olanları da tercih edebilirsiniz) bir şekilde sizi bekliyor.