Hasan Can Kaya’nın Elazığ Esprisine Fırat Üniversitesi’nden Dava Talebi

0
351

Exxen adlı çevrimiçi platformda yayınlanan ‘Konuşanlar’ programında, bir konuğun “Elazığ Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum” demesi üzerine “Bilgisayar mühendisliği ama bilgisayar yok,” şakası yapan sunucu Hasan Can Kaya hakkında Fırat Üniversitesi tarafından hukuki süreç başlatıldı.

Kaya’ya önce Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu, Twitter hesabından yaptığı “Ülkemizi uluslararası alanda temsil eden ve saygınlığı olan Fırat Üniversite’mize yönelik konuşmalarından dolayı #HasanCanKaya’yı kınıyorum. Aziz şehrimizi ve Fırat Üniversite’mizi küçümsemek hiç kimsenin haddine değildir” paylaşımıyla tepki verdi.

Artı Gerçek’in haberine göre, daha sonra AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım da Kaya’ya tepki gösterdi, “Aziz şehir Elazığ’ı ve Bilimin Parlayan Yıldız’ı, binlerce mezunu olan Fırat Üniversitesi’ne yönelik aşağılayıcı konuşmalarınızdan dolayı sizi esefle kınıyorum. Aziz şehrimiz sahipsiz değildir!” ifadelerini kullandı.

Kaya için Hukuki Süreç Başlatıldı

Bu tepkilerin ardından Fırat Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Birimi Müdürü Furkan Dilaver:

“Elazığ’la, Elazığlılarla ve şehrin göz bebeği YÖK’e göre 209 Üniversite arasında Türkiye’nin en iyi 17. Üniversitesi olan Fırat Üniversitesi’yle dalga geçen, küçük düşüren Hasan Can Kaya isimli kişinin bu kadim şehir Elazığ’dan ve Türkiye’nin en iyileri arasında yer alan Fırat Üniversitesi’nden derhal özür dilemesini bekliyoruz. Fırat Üniversitesi’nin başarılarını yazmaya başlarsak Elazığ’dan Acun Medya Stüdyolarına kadar yol olur” paylaşımında bulundu.

Üniversitenin resmi Twitter hesabından yapılan şu açıklamayla da Kaya hakkında hukuki süreç başlatıldığı duyuruldu:

“Bir medya platformunda yayınlanan programda Üniversitemiz ve Şehrimizle ilgili küçük düşürücü ifadelerde bulunan Hasan Can Kaya isimli sunucuyu kınıyor, şehrimizden ve üniversitemizden özür dilemesini bekliyoruz. Ayrıca ilgili kişiyle ilgili hukuki süreç de başlatılacaktır.”

Artı Gerçek haberi: https://artigercek.com/guncel/hasan-can-kayanin-elazig-esprisi-akp-ve-firat-universitesini-kizdirdi-248021h

Furkan Dilaver’in tweeti:

Şahin Şerifoğulları tweeti:

Fırat Üniversitesi resmi hesabı tweeti: