26’ncı Şubesini Açan İthaki Yayınevi, Çalışanları İşten Çıkartıyor

0
419

İthaki Yayınları’nda küçülme gerekçesi ile tazminat hakkı olmayan çalışanlar işten çıkarıldı, eski çalışanlar da istifaya zorladı.

17 Ağustos’tan beri yayınevinde çalışan beş kişinin işine son verildi. Aralarında yayın yönetmeni Alican Saygı Ortanca’nın bulunduğu beş kişi ise istifa etti.

Yayınevi çalışanları, asgari ücret düzeyinde düşük ücretlerle çalıştıklarını, ikinci altı ayda yapılacak zam ile ilgili yayın yönetmeni ve yayınevinin sahibi Ünal Koçak arasında yapılan görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmadığını söyledi.

Patron 26’ncı şubesini açtı

Küçülme gerekçesini öne süren Ünal Koçak’ın sahibi olduğu Penguen Kitabevi’yse bu hafta 26. şubesini açtı. Zincir mağazanın iki ay önce İçerenköy’de açılan 5 bin metrekare büyüklüğündeki şubesi İstanbul’un en büyük kitabevi olma özelliğini taşıyor.

Çalışanlar Umut-Sen’e konuştu

Umut Sen’e konuşan çalışanlar, evden çalıştıklarını ancak 8 Ağustos’ta şirketin insan kaynakları bölümünden aldıkları mailde evden çalışma kararının yayın yönetmenin kendi başına aldığı karar olduğunun belirtildiğini ve 17 Ağustos’ta herkesin ofise çağırıldığını kaydetti. 

Uzaktan çalışma kararı sonrası bazı çalışanlar, İstanbul dışına taşındığı için mail sonrası iki kişi istifa etmek zorunda kaldı. Çalışanlara 22 Ağustos günü ikinci bir mail ile 18 Eylül’den itibaren tüm yayınevi çalışanlarının İçerenköy Penguen Kitabevi’nin bulunduğu ana merkezde çalışmaya başlayacağı bildirildi. Bir gün sonra işe 2-3 ay önce başlamış olan iki çalışan işten çıkarıldı. Tazminat alamadılar. 25 Ağustos Cuma günü ise yine tazminat hakkını henüz kazanamamış olan üç çalışan daha küçülme gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Yazarlardan İthaki’ye tepkiler

Kitapları İthaki Yayınları tarafından basılan yazarlar Haydar Ergülen, Ercan y Yılmaz, Sena Türkmen, Mehmet Fırat Pürselim ve Ayhan Koç çalışanların işten çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, yayınevine çözüm çağrısında bulundu.