Avrupa Kültürüne Katkı Ödülünü Alan Kutluğ Ataman Vize Alamadı

0
43
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya EXPO Center'da düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Festivalde en iyi film ödülünü "Kuzu" filmi aldı. Ödülü filmin yapımcısı Kutluğ Ataman (ortada) aldı. (Süleyman Elçin - Anadolu Ajansı)

Kutluğ Ataman da, Volkan Konak, Onur Akın, Güneş Tunçkıran, Kalt’ın Podcast’ı ve Hande Yener gibi vize alamadığı için yurt dışındaki etkinliğe katılamadı.

Yönetmen ve çağdaş sanatçı Kutluğ Ataman Hollanda Kraliyeti’nden Onur Ödülü aldığını ancak Hollanda Büyükelçiliği’nden vize alamadığı için ödülünü almak için Hollanda’ya gidemediğini duyurdu.

Ataman sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Hollanda kraliyetinden “Avrupa kültürüne vermiş olduğum katkılardan” dolayı ödül aldım (ne katkısı sormayın, sadece sanatçıyım). Hollanda’ya gitmek gerekti. Vize vermediler. Bu vesileyle Avrupa kültürüne dışarıdan katkı veriyor olduğumu idrak ettim.”

Vize alamayan sanatçılar

Böylece Kutluğ Ataman da, Volkan Konak, Onur Akın, Güneş Tunçkıran, Kalt’ın Podcast’ı ve Hande Yener gibi son aylarda çeşitli etkinlikler için yurtdışına vize verilmediği için gidemeyen sanatçılar arasına katıldı.

Kutluğ Ataman kimdir?

Sinema yönetmeni ve video enstalasyon sanatçısı. İlkokula Erzincan’da başladı. Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Enstitüsü ve Paris Sorbonne Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Los Angeles Santa Monica Koleji’nden sanat ve sosyal bilimler ön lisans, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’tan (UCLA) lisans diploması aldı ve güzel sanatlar yüksek lisans eğitimini aynı kurumda 1988 yılında tamamladı.1994 yılında Türkiye’ye döndü. Sinema ve çağdaş sanat olmak üzere iki ayrı alanda kariyer yaptı.

Kısa filmler çekerek başladığı sinema kariyerinde ilk uzun metraj filmi, “Karanlık Sular” oldu.

1998 yılında, eşcinsellerin toplumda gördüğü nefreti ve kendi içlerinde yaşadıkları aşkı anlatan “Lola ve Bilidikid” isimli filmin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini üstlendi. Berlin’de çekilen film, 1999 – 2000 yıllarında altı farklı film festivalinde gösterildi; altı ödül kazandı.

2004 yılında Perihan Mağden’in aynı adlı romanından uyarlanan “İki Genç Kız” adlı filmi yönetti.

2009 yılında Türkiye’de sahte belgesel türünün ilk örneği olan “Aya Seyahat” adlı filmi çekti. Film, uluslararası müze ve sergilerde gösterildi.

2014 yılında konusu memleketi Erzincan’da geçen, senaryosunu kendisinin yazdığı “Kuzu” filmini yönetti. İlk gösterimi 64. Berlin Film Festivali’nde yapılan bu film, Berlin Film Festivali ve 42. Altın Portakal Film Festivali de dahil olmak üzere dünya festivallerinde birçok ödül aldı.

Kutluğ Ataman, çağdaş sanat alanında da video formatında çalışmalar yaptı.