Halkların Korosu ve Bajar Konserine Özel Güvenlik Müdahalesi

0
380

Uluslararası Mülteci Filmleri Festivali’nin İzmir Ahmet Adnan Soygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen kapanış konserinde Bajar sahnedeyken konserin durdurulması istendi. Konser sonunda halay çekildiği gerekçesiyle Merkez müdürünün emriyle özel güvenlik görevlileri konseri durdurmak istedi, sanatçılar merkezden kovuldu.

Halkların Köprüsü Derneği’nin resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, derneğin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Mülteci Filmleri Festivali’nin kapanış etkinliğinde sanatçılara müdahale edildi. İzmir Ahmet Adnan Soygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen kapanış etkinliğinde Halkların Korosu ve Bajar sahne aldı. Ancak derneğin açıklamasına göre, Bajar konserinin sonlarına doğru izleyicinin halay çekmesi üzerine Merkez müdürü Emel Akçay Özer, dernek başkanı Nuray Pehlivan’ı arayarak konserin derhal durdurulmasını istedi.

Konseri Durdurmak İstediler

Pehlivan, halayın izleyicinin coşkusunun bir sonucu olduğunu ve kesinlikle müdahale etmeyeceğini belirtirken böyle bir şeyin yapılmasına müsaade etmeyeceklerini de vurguladı. Ardından merkezin özel güvenlik görevlileri, müdür Akçay Özer’den aldıkları emir doğrultusunda Bajar sahnedeyken konseri durdurmak istedi. Derneğin açıklamasına göre, dernek yetkilileri konsere zorla son verilirse bunun büyük tepki doğuracağını söyleyerek durumu kontrol altına aldı.

Salonun Kapıları Kapatıldı, Işıklar Kesildi

Derneğin açıklamasında “Konser bittikten sonra salona adeta baskına gelen AASSM müdürü Özer, yanındaki özel güvenlik görevlileriyle birlikte tacizlerine devam ederek, ‘kurallara uymadınız’ diyerek salon kapılarını kapattırdı. Konser sona erdiği, halay bitmiş olduğu halde salondan müzisyenleri ve sanatçıları özel güvenlik görevlileri eşliğinde sahneden kovan Özer, müzisyen ve teknik personelin enstrümanlarını toplamasına dahi izin vermeyerek adeta ceza verir gibi ışıkları kapattırdı. Müzisyenler ve teknik personel telefon ışıklarıyla malzeme ve enstrümanlarını topladılar” denildi.

“Halkların kültürüne saygı göstermeyenler hiçbir saygıyı hak etmezler!”

Açıklamada, “Özer tarafından gösterilen ve bir türlü dinmek bilmeyen bu düşmanca tavır, sorunun yalnızca halayla değil, etkinliğin içeriği ve sahnede yankılanan çok dilli müzik ile ilgili olduğunu düşünmemize yol açtı. Bu büyük saygısızlığı kınıyoruz. Halkların Köprüsü Derneği yıllardır faaliyetlerini bağımsız çizgisini koruyarak sürdürüyor. Kurulduğu günden bugüne bunu en önemli ilkelerinin başında belirleyen derneğimiz bundan sonraki süreçte de bu çizgisini tavizsiz devam ettirmeye kararlıdır. Derneğimiz kimliğine, aidiyetine, rengine, cinsiyetine bakmadan, mazlumların, yurtsuzların, mültecilerin yanında olmaya devam edecektir. Halkların diline, kültürüne saygı göstermeyenler hiçbir saygıyı hak etmezler! Dün gece hem sanatçılara hem de izleyicilere karşı yapılan bu büyük saygısızlığı kınıyor ve AASSM’de yapılacak başka etkinliklerde tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.