Bergen Filmine Sansür: “Âdet” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” Kaldırıldı

0
89

İlk defa televizyonda gösterilen Bergen filmi, ATV tarafından sansürlendi. Filmdeki âdet kelimesi ve filmin sonunda yer alan İstanbul Sözleşmesi yaşatır ibaresi kesilirken küfür içeren sahnelerin de kesildiği fark edildi.

Farah Zeynep Abdullah’ın başrolünde oynadığı, yönetmenliğini Mehmet Binay ve M. Caner Alper’in yaptığı Bergen filmi dün (27 Eylül 2023) ilk defa televizyonda ATV’de yayınlandı. Ancak filmde birçok sahnenin sansürlenmesi, sosyal medyada izleyiciler tarafından tepki gördü.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah da bu duruma X hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Abdullah’ın, “Kısılmış sahneler ve sansürlenmiş yerler mi var gerçekten” ifadelerini kullandığı paylaşımın ardından izleyiciler sansürlenen sahneleri paylaşmaya başladılar.

“Âdetim Gecikti” İfadesine Sansür

Filmde yer alan “Âdetim iki hafta gecikti” cümlesindeki “âdet” kelimesine sansür uygulandığı görülürken filmin sonunda yer alan “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ifadesinin de kaldırılması dikkat çekti. Ayrıca hamam sahnelerinde kadın karakterin sırtının bulanıklaştırılması, küfürlü sahnelerin kesilmesi gibi başka sansürler de söz konusu.

“Tv’de çatır çutur millet birbirini vursun, sen git ADET kelimesini kes, İstanbul sözleşmesi yaşatır’ı kes, dans sahnelerini gösterme, hamamda da sırtı mı sansürlemişler dediniz?” sözleriyle filme uygulanan sansürü belirten oyuncu F. Zeynep Abdullah, “Bu saçma sansürlerden dolayı izleyenlerden ben özür dilerim” dedi.

https://twitter.com/fzaofficial/status/1707177166616563742?s=20