Kanun Hükmü Yeniden Altın Portakal’da: Kültür Bakanlığı Festivalden Çekildi

0
205
Adsız tasarım - 1

60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılan Kanun Hükmü adlı belgesel, festival yönetiminin bu sabah yaptığı açıklamayla yeniden festivale dâhil edildi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak festivalden çekildiğini duyurdu.

60. Altın Portakal Film Festivali sekisinden çıkartılan Necla Demirci imzalı Kanun Hükmü adlı belgesel, önce jüri üyelerinin, ardından festivaldeki diğer film yönetmenlerinin çekilmesi sonucu yeniden seçkiye alındı. Festival yönetimi, bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada filmin yeniden seçkiye alındığını duyurdu.

Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu imzalı açıklamada “22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Kültür Bakanlığı: “FETÖ Propagandasına Ortak Olmayacağız”

Filmin festivale yeniden dâhil edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde Kanun Hükmü adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” denildi.

Bakanlık, festivalden çekildiğini ise şu ifadelerle duyurdu:

“Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.”

Ne Olmuştu?

Belgesel yönetmeni Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkarılması sonrası jürinin ardından yönetmenler de tepki gösterdi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 20 jüri üyesi, Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkarılan, Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” adlı belgeseli yarışma seçkisine geri alınana kadar görevlerini yerine getirmeyeceklerini de duyurmuştu.