Altın Portakal’dan Çekilen Bakanlığa Sinemacılardan Tepkiler

0
403

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kanun Hükmü”ne uygulanan sansürün kalması üzerine 60. Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurması, sinemacıların tepkisine neden oldu.

Altın Portakal Festivali yönetiminin “Kanun Hükmü” belgeseline uyguladığı sansürden geri adım atması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurdu.

Bakanlığın bu açıklaması sinemacıların tepkisine neden oldu.

Adalet bakanı da sansürü destekledi

Tartışmalar hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da açıklama yaptı. Bakan Tunç da sansürden yana tavır koyarak Kültür Bakanlığı’nın kararını destekledi:

“Bu bir talihsizlik. Altın Portakal festivalinde terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar çok değerli. Terör konusunda bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım. Özellikle Altın Portakal gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez. Bakanlığımızın kararı çok doğru buluyoruz.”

Yönetmen Ezel Akay: Hiç uygun değil bu açıklama!

“Ben bir provokasyon, örgüt propagandası itibarsızlaştırma falan göremedim bu belgeselde? Seçenler de tabii ki bu suçlamaları asla kabul etmezler? Adalet ve hukuk da böyle düşünmemiş anlaşılan? Ne olursa olsun bir fikir ve sanat eserinin yine de sansürlenmesini mi istiyor bizlere ait olan kültür bakanlığı? Hiç uygun değil bu açıklama!”

“Bu arada, herkesin akıl ve ruh sağlığı bozuldu, ne yapmalı, nasıl tavır almalı kafalar karman çorman! Öyle tutarsız baskılar var ki bir ülkenin kültür bakanlığı, 60 yıllık bir festivalden, kadim bir kültür faaliyetinden “çekiliyor”! Dünyada örneği yok vallahi! Hepimize yazık!:)”

Kültür Meclisi’nden Aslı Uluşahin: Açıktan hedef gösterme

“Festivali kriminalize etmektir bu. Açıktan hedef gösterme. Sonrasında atacakları adımların da işaret fişeği.”

Engin Karataş: Gerçeğin filmidir

Belgeselde öyküsü anlatılanlardan KHK’lı öğretmen Engin Karataş da bakanlığın açıklamasına tepki gösterdi:

“Ben bu filmin oyuncusuyum. Açıklamanız derinden yaraladı. Ülkemizde 100 binden fazla memur kanunsuz suçlarla itham edildi. ‘Kanun Hükmü’ gerçeğin filmidir.”

Fırat Yücel: Bakanlık filmi izlememiş olmalı

Altyazı Sinema Dergisi Yayın Yönetmeni Fırat Yücel ise bakanlığın filmin içeriğine hakim olmadığını yazdı:

“Ben filmi izledim. Kanun Hükmü belgeselinin bakanlığın iddialarıyla alakası yok, kaldı ki AYM kararı da var. Kültür ve Turizm Bakanlığı filmi izlememiş olmalı.”