Beş Soruda “Yeniden Açılan” Feshane’de Neler Yaşandı?

0
295

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu’nun dün (27 Haziran 2023) “Feshane’ye Saldırı: İBB Sergisi Kapatıldı” başlığı ile duyurduğu olayda neler yaşandı?  Art İstanbul Feshane sergisinde hangi eserler bulunuyor?

Art İstanbul Feshane nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras’ın kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanına dönüşen tarihî Feshane-i Amire, Art İstanbul Feshane adıyla 24 Haziran 2023 tarihinde açıldı. Feshane’deki çalışmalar 5 yıl sürdü ve İstanbul, 8 bin metrekarelik bir alanda konumlanan ve farklı ihtiyaçlara yanıt veren birimleriyle yeni bir sanat merkezi kazandı.

Art İstanbul Feshane’de saldırıya uğrayan sergi nedir?

İBB Art İstanbul Feshane’nin açılış sergisinin adı “Ortadan Başlamak”. Sergi 19 küratör tarafından tasarlandı ve 300 sanatçıya ait 400’den fazla eser yer alıyor.

Protestocular hangi eserleri hedef aldı?

Açıldığı günden itibaren sergi, sosyal medyada ve yazılı medyada iktidara yakın isimler tarafından hedef gösterildi. Bu yayınlarda sergideki eserlerle LGBTİ+ propagandası ve polis düşmanlığı yapıldığı; satanist imgeler kullanıldığı, cinsel içerikli tabloların yer aldığı ve sosyalizmin övüldüğü iddia ediliyordu.

Serginin “İstanbul Bir Masal” isimli bölümünde Gezi Parkı Direnişi fotoğraflarının bulunması “polis düşmanlığı” olarak yorumlanıyor.

Sergide bir LGBTİ+ aktivistinin kaleme aldığı metinle “LGBTİ+ propagandası” yapıldığı iddia ediliyor.

Sergide yer alan heykellerin çıplak olduğu, bazı tablolarda çıplak figürlerin olduğu ve bu eserlerin toplum ahlakını bozduğu da öne sürülüyor.

Protestocuların hedef aldığı bir diğer etkinlik ise Art İstanbul Feshane’nin, Duman müzik grubunun yer aldığı açılış etkinliği. Duman grubunun “Rezil” adlı şarkısında geçen “lemyelit ve löp yutar” sözlerinin İhlas Suresi’ndeki “Lem yelid velem yûled” ayetini tahrif ettiği iddia ediliyor.

Sergi kapandı mı?

Protesto için toplanan kalabalık için çevik kuvvet polisleri de Feshane önünde önlem aldı. 27 Haziran günü saat 10.00’da ziyaretçilere açılan sergi, protesto nedeniyle geçici süreliğine ziyarete kapatıldıktan sonra, grubun alandan ayrılmasıyla yeniden ziyarete açıldı.

Protestoda kimler vardı?

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Akın, Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, avukat Yurdal Kılıçer, tiyatro oyuncusu Hale Canat, Önce İnsan Derneği Başkanı Nuray Canan Songür ve Milat Gazetesi yazarı Özlem Doğan protesto eylemi sonrası açıklama yapanlar arasındaydı.

Özlem Doğan sosyal medya hesabından “Bugünkü basın açıklamamız ve protestomuzun ardından CHP’li İBB Feshane’deki sapkın sergisini ziyaretçilere geçici olarak kapattı” ifadelerini kullandı.