Feshane’ye Saldırı: İBB Sergisi Kapatıldı

0
244

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 23 Haziran’da açılışını yaptığı Art İstanbul Feshane’deki ‘Ortadan Başlamak’ isimli sergiye, “LGBTİ+ propagandası” yapıldığı iddiasıyla bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.

Beş yıl süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 23 Haziran’da kapılarını açan Feshane’de, ‘Ortadan Başlamak’ isimli sergiye bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunulması üzerine sergi, geçici süreliğine ziyarete kapatıldı. Sergide 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eseri yer alıyor.

Açıldığı gün sosyal medyada hedef gösterilen sergide, çıplaklık içeren ve polis düşmanlığı yapan fotoğrafların yer aldığı, LGBTİ+ propagandası yapıldığı ve sosyalizmi öven filmler gösterildiğini öne süren bir grup, Feshane önünde toplanarak eylem yaptı.

Yesevi Alperenler Derneği Genel Başkanı ve Fikirde Birlik Ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, “Buradaki sergi, bize Müslüman Türk milletine hakarettir. İvedilikle bu serginin kaldırılması lazım. Ekrem’i uyarıyoruz, ya bu sergiyi kaldırır ya da millet olarak biz bu sergiyi kaldırmasını biliriz” diyerek tehditler savurdu.

Eyüp Belediye Başkanı Deniz Köken’se Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul’un kalbi Eyüpsultan’da ahlak ve değerlerimize uygun olmayan sergiyle ilgili İBB tarafından gerekli adımların atılacağını “ümit ederek” bir açıklama yapmamıştık. İfade özgürlüğüne her zaman saygı duyarız. Ancak bu özgürlük, toplumumuzun çoğunluğunun kabul edilemez bulabileceği ahlaki sınırların aşıldığı bir noktada olmamalıdır. Bu şehre hizmet etme iddiasıyla yola çıkan herkesin, toplumumuzun değerlerine ve ahlaki ilkelerine saygı duymakla yükümlü olduğunu unutmaması gerekir. Artİstanbul Feshane’de açılan sergiyle ilgili, İBB’nin toplumun hassasiyetlerini anlamasını ve bu ahlaki çizginin aşılmamasını sağlamasını bekliyoruz” dedi.