BİR YOLDAŞLIK HİKÂYESİ: Eşlik | Yas ve Ölüm Süreçlerinde Destek Hizmeti

0
336

Bir yoldaşlık hikâyesi bu. Son derece karmaşık bir süreç olan ölüm ve yasın karşılanmasına, göğüslenmesine ve omuzlanmasına sessizce eşlik ederken küçük harflerle konuşan insanların hikâyesi.

Yas ve Ölüm Süreçlerinde Destek Hizmeti vermek üzere bir araya gelen Eşlik’çiler hızla yalnızlaştığımız bir iklimde “dilersek” yalnız olmayabileceğimizi; acıyı, yası tek başımıza omuzlamak zorunda olmadığımızı hatırlatıyorlar bize. Dilediğimiz anda, dilediğimiz mesafede, dilediğimiz sınırlar içerisinde ve dilediğimiz kadar eşlik etmeye hazır olduklarını söylüyorlar bu zorlu yolculuğumuza. Her biri ölümü, acıyı ve yası yakından tanıyor ve fakat bize kendi deneyimimizi, kendi sözcüklerimizle, kendi formumuzla yaşayabileceğimiz çok özel bir paylaşım alanına davet ediyorlar. Dilediğimiz an içeri girebileceğimiz aralık duran bir kapı bırakıyorlar önümüze.

Bu röportajda o aralık duran kapıdan kafamızı uzatıp Eşlik Grubunun iki sözcüsü, Berna Köker Poljak ve Melike Özgökçen ile yas, ölüm ve destek hizmeti üzerine konuştuk.

Sinan Dirlik, Kasım 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz