Cizre Kaymakamlığı’ndan Konser Yasağı: Salona Mühür Vurdular

0
65

Cizîr Kültür ve Sanat Festivali programında olan Koma Sorjiyan ve Babetna’nın sahne alacağı konser yasaklandı.

Cizre Kaymakamlığı Koma Sorjiyan ve Babetna müzik gruplarının 11 Kasım günü sahne alacağı konsere izin vermedi.

Konser Sanatça Organizasyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından 11 -12 Kasım 2023 tarihlerinde organize edilen Cizîr Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yapılacaktı.

Yasaklama kararı yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. KESK Cizre binası önünde yapılan basın açıklamasına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Parti (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, Birça Belek Kültür ve Sanat Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi, Şırnak Ekoloji Hareketi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Şırnak Şubesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri katıldı.

Salona mühür

Basın açıklamasında bir konuşma yapan KESK Üyesi Murat Özbey, “Kültür ve sanat programlarımız sudan bahanelerle yasaklanıyor. Faaliyetlerimiz kriminalize ediliyor. Varlığını Kürt halkının kültürü ve kimliğini yok etmek üzere kuran sistem, konserimizi gerçekleştireceğimiz düğün salonuna mühür vurarak kapattı. Bununla sadece kendileri ve kendilerine yakın kişilerin eylem etkinliklerin sürmesini istiyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz