Eskişehir Valiliği’nden Octoberfest Yasağı: Gerekçe Kamu Düzeni ve Güvenliği

0
348

Adana Valiliği’nin Çukurova Rock Festivali yasağının ardından Eskişehir Valiliği de 14-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Octoberfest içinde yasak geldi.

Eskişehir Valiliği, Botanik Park’ta 14-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Octoberfest’e yasak getirdi.

Adana Valiliği dün (12 Ekim) Çukurova Rock Festivali’ni yasaklamış ancak organizasyon firmasının hukuki yollara başvurması sonrası akşam saatlerinde Adana İdare Mahkemesi’nin kararıyla yasak kararı iptal edilmişti.

Anadolu Fest’e de izin verilmemişti

Eskişehir’de 2022’de Vali Erol Ayyıldız döneminde Mayıs ayı sonunda yapılması planlanan Anadolu Fest’e benzer gerekçeyle izin verilmemiş ve festival iptal edilmişti.

Bu yasaklama 2022’nin yaz döneminde başlayıp 2023 boyunca devam eden festival yasaklarının başlangıcı olmuştu. Eskişehir’in yeni valisi Hüseyin Aksoy döneminde de bir festivale izin çıkmadı.

Eğitim Bir-Sen yasak çağrısı yapmıştı

Festivalin düzenleneceğinin açıklanmasının ardından 10 Ekim tarihinde Eğitim Bir-Sen ve Yenilikçi Sendika şube başkanları tarafından yapılan ortak açıklama ile “festivalin iptali için valilik göreve” davet edilmişti.

Gerekçe:  Başkalarının hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla

Eskişehir Valiliği’nin Octoberfest yasağı kararına ilişkin açıklaması şu şekilde:

“Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla;

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile 14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile yasaklanmıştır.”