Fazıl Say’ın Konser İptaline Migros’tan Tek Cümlelik Açıklama: Alakamız Yoktur!

0
324
Fazıl Say konserinin iptaline Migros'tan yanıt: Alakamız Yoktur
Fazıl Say'ın konser iptaline Migros'tan tek cümlelik yanıt

Filistin’e verdiği destek nedeniyle İsviçre’de Migros’un organize ettiği konserleri iptal edilen Fazıl Say’a, Migros Türkiye’den yanıt geldi.

Piyanist Fazıl Say’ın İsviçre’deki dört konserinin iptal edildiği dün gece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayı yeniden paylaşan Migros Türkiye resmi hesabından tek cümlelik açıklama geldi:  Bu konserlerle Migros Türkiye’nin hiçbir alakası yoktur.

Fazıl Say, 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’de vereceği konserlerin Filistin’e ve barışa destek açıklamaları gerekçe gösterilerek organizasyonu yapan Migros tarafından iptal edildiğini yazmıştı.

Migros Türkiye, Fazıl Say’ın tweet’ini alıntılayarak tek cümlelik açıklama yaparak Migros Türkiye’nin Migros İsviçre ile alakası olmadığını hatırlattı.

Migros Türkiye’nin hikâyesi

Türkiye’nin ilk süpermarket zincirlerinden olan Migros Ticaret A.Ş., 1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin aldığı kararla kuruldu. İstanbul Belediyesi ucuz ürünleri yaygın olarak halka ulaştırmak vizyonuyla attığı bu adımda, İsviçre’de “Ucuzluğun Kralı” sloganıyla bilinen Migros teşkilatını örnek aldı ve adını da kullandı. Migros’un açılışını dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay yaptı. Migros, Koç Holding tarafından satın alındığı 1975 yılına kadar İstanbul Belediyesi’nin iştirakiydi. 2015 yılında Anadolu Grubu tarafından satın alındı.