Notos: Ülke Genel Dağıtımını Bıraktık

0
39

Edebiyat dergisi Notos ekonomik gerekçelerden ötürü artık yalnızca bir grup kitapçıda bulunabilecek.

Notos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 17 yıldır kullandıkları “1000’e yakın satış noktasında” sloganını sürdüremeyeceklerini duyurdu.

Derginin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “geçici bir önlem” olarak aldıkları karar şöyle duyuruldu:

“Notos artık 17 yıldır bilinen sloganıyla ‘1000’e yakın satış noktasında’ bulunmuyor. Ülke genel dağıtımını bıraktık, yalnızca bir grup kitapçıda bulunacak Notos. Onu yaşatmaktan vazgeçmeyeceğimiz için bunu geçici bir önlem olarak seçtik.”

Açıklamanın devamında gerekçeler şöyle açıklandı:

“Bugün Euro 28 TL değerinde. Yani biz -ve bütün yayıncılar- dergilerimizi ve kitaplarımızı basmak için kendi liramızdan 28 kat fazlasını vererek kâğıt alıyoruz, baskı yaptırıyoruz. Bunun sürdürülebilirliği yok. Yayıncılık sektörü çok ama çok zor günler yaşıyor.

“Amacımız Notos’u yaşatmak”

“Bizim amacımız Notos’u yaşatmak. Okurlarımız ne kadar sahip çıkarsa o kadar uzun süre yaşatmak. Bunun için bir adım attık. Umuyoruz kısa süre sonra Notos okurlarına gene bütün ülke genelinde ulaşır. Dergimize sahip çıkalım, yalnızca bizim için değil bu ülkede kültürün hasımlarına karşı kendi kültürümüzü korumaya çalışan herkes için.”

2023’ün ilk sayısı yayınlanmamıştı

Notos 2023 yılına başlarken ekonomik gerekçelerle yılın ilk sayısı olan Ocak-Şubat sayısını yayınlayamayacağını duyurmuştu. Dergi Mart-Nisan sayısı için okurlarına destek çağrısında bulunmuştu.