Gülşen Üç İHL Mezununa 50’şer Bin Lira Ödeyecek

0
171

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Şarkıcı Gülşen hakkında, imam hatip liselilere yönelik ifadelerinin “ayrımcılık” içerdiği gerekçesiyle 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu’nun imam hatip liselilere yönelik ifadelerin “ayrımcılık” niteliğinde olduğu gerekçesiyle, 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

Evrensel Gazetesi’nin AA kaynaklı haberine göre, üç imam hatip lisesi mezunu, Şarkıcı Gülşen hakkında, imam hatip liselilere yönelik ifadelerinden dolayı “ayrımcılık yasağını ihlal ettiği” gerekçesiyle TİHEK’e başvurdu.

Başvurular kapsamında görüşü sorulan Çolakoğlu’nun avukatı, müvekkilinin, halkın herhangi bir kesimine yönelik incitici bir ifade kullanmak istemediğini, sözlerin yanlış anlaşıldığını, buna ilişkin de müvekkilinin özür dilediğini bildirdi.

Görüşte, Gülşen Çolakoğlu’nun, konserde, ekibinden kendisini seyircilerin arasında omuzlarda taşımalarını istediği, ekipteki arkadaşlarından birinin “Seni imam taşısın” şeklinde cevap vermesi üzerine de anlık refleksle ekipteki lakabı “imam” olan arkadaşına yönelik “şakalaşma” mahiyetinde sözler kullandığı belirtildi.

Başvurucuların konserdeki bu şakalaşmanın muhatabı olmadığı savunulan görüşte, başvuruların reddine karar verilmesi istendi.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, “ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine” hükmetti ve her bir başvurucu yönünden Çolakoğlu’na 50’şer bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.