Bandırma Belediye Başkanı Aday Gösterilmedi, Festivali İptal Etti

0
51

Avrupa’nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali’nin Bandırma ayağı edildi.

Kadın Oyunları Festivali’nin Bandırma ayağının, tekrar aday gösterilmeyen Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeyerek festivale 15 gün kala iptal edildi.

Gazete Duvar’dan Duygu Köseoğlu’nun haberine göre CHP’li belediye başkanı Tolga Tosun, yerel seçimlerde tekrar aday gösterilmediğini öğrendiği gecenin sabahında kültür müdürü aracılığı ile festival direktörünü aratarak festivalin 15 gün kala iptal edildiğinin kendilerine bildirilmesini istedi.

Festival yönetiminden yapılan açıklamada kararın tekrar gözden geçirilmesini ve tiyatro emekçilerinin ekmek paraları ile oynanmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını yetkililere ısrarla bildirmelerine rağmen tüm çabalarının sonuçsuz kaldığı vurgulandı.

“Bandırma halkını cezalandırdılar”

Festivalin rutin olarak yapıldığı iki farklı kentte daha mevcut başkanların aday gösterilmediğini ancak bu başkanların böyle bir yaklaşımda hiçbir zaman bulunmadıklarını söyleyen festival yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Demek ki Bandırma’da mevcut başkanın tek derdi kendi adaylığıymış. Kendisi varsa her şey var, kendisi yoksa hiçbir şey yokmuş, buradan bunu anlıyoruz. Almış oldukları bu kararla sadece festivali ve tiyatro ekiplerini değil aynı zamanda çok sevdiklerini söyledikleri Bandırma halkını cezalandırmış oldular. Sağlık olsun, festivaller her zaman yapılır, bugün olmazsa yarın olur ancak yapılan bu hareket, bu kararı alan yönetimin sanata vurdukları darbe olarak kendi tarihlerinde kara bir leke olarak kalacaktır.”

Depremden etkilenen kız çocukları için düzenleniyor

İlki 2021 yılında düzenlenen Atölye Kültür-Sanat & Organizasyon tarafından düzenlenen Kadın Oyunları Festivali Türkiye’nin ve Avrupa’nın kadın temalı tek tiyatro festivali. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin altı il ve ilçede perde açması planlanıyordu. Program sırasıyla Ankara, Aydın, Bandırma, Konyaaltı, Çanakkale ve Ayvalık olarak açıklanmıştı ancak Bandırma ayağı iptal edildi. Festivalden elde edilecek gelirle 2023 yılında yaşanan deprem felaketinin ardından beş şehirde olumsuz etkilenen kız çocuklarının eğitim masraflarının bir kısmı karşılanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz