Tiyatro Çalıştayında Tiyatroya Ait Müstakil Yasa Talep Edildi

0
30

İstanbul Şehir Tiyatroları düzenlediği “100 Yıllık Ayna” adlı çalıştayda 32 farklı başlık tartışıldı.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği “100 Yıllık Ayna” isimli çalıştay tamamlandı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlediği çalıştayda tiyatroyu geleceğe taşıyacak soru ve öneriler tartışıldı.

Dört gün süren çalışmalarda farklı tiyatro toplulukları ve paydaşlar bir araya geldi. “100 Yıllık Ayna” isimli tiyatro çalıştayı; İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever ve şehir tiyatrolarında repertuara katkı sağlayan, atölyeler ve söyleşiler düzenleyen Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi’nden (ÇSM) Emre Koyuncuoğlu öncülüğünde, tiyatro sanatçıları ve teknik ekipten oluşan bir grubun çalışması sonucunda hayata geçirildi.

BirGün gazetesinden Eda Köprü Yılmayan’ın haberine göre çalıştayda ödenekli tiyatrolar, bağımsız tiyatrolar, uluslararası alanda ortak prodüksiyonlar, oyun yazarlığı, tiyatro tarihi yazımı, mesleki eğitim, sahnede temsiliyet hakkı gibi konular 32 farklı başlıkta ele alındı.

Çalıştayın Genel Koordinatörü Emre Koyuncuoğlu “Tiyatroya ait müstakil bir tiyatro yasasının hâlâ olmaması temel bir sorun” dedi.

Koyuncuoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kişisel ya da bireysel inisiyatiflerle yürütülen, siyasal değişimlere karşı dirençsiz, ekonomik krizlere karşı kırılgan olan tiyatronun yasalarla düzenlenmiş yapısal değişikliklerin oluşması gerekiyor, tiyatro yasasının hazırlanması elzemdir.”

Çalıştayın sonuçları 100. Yıl Bildirisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Ayrıca sonuçları içeren bir çalıştay kitabı da hazırlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz