Eskişehir OMM’deki Sergiye “LGBT Propagandası” Soruşturması 

0
352

7 Eylül 2022’de Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) ziyarete açılan “Yas ve Haz” sergisi, LGBTİ+ nefretinin hedefi oldu, sergi hakkında soruşturma başlatıldı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde “Büyük Aile Buluşması” altında nefret yürüyüşleri örgütleyen Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Artİstanbul Feshane’de açtığı “Ortadan Başlamak” adlı sergisine karşı nefret söyleminde bulunmuş ve sergi salonunun önünde buluşarak tekbir getirerek saldırı girişiminde bulunmuştu.

Hedef göstermelerin sonucu Eskişehir Kültür Müdürlüğü tarafından inceleme başlatılan Odunpazarı Modern Müze’deki (OMM) “Yas ve Haz” sergisi erken kapandı.

Resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş 38 sanatçının eserine yer veren ve 10 aydır açık olan “Yas ve Haz” sergisi de benzer bir söylemin hedefi haline geldi. Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, sergi hakkında soruşturma başlattı.

30 Temmuz’da son bulması planlanan sergiye ev sahipliği yapan OMM, “yeni sergi hazırlıkları” sebebiyle modern sanat müzesinin 18 Temmuz’dan itibaren geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Daha önce kapanış tarihi 30 Temmuz olarak gösterilen serginin web sitesindeki tarihleri değiştirildi.