İranlı oyuncu Shailin Asadollahi İstanbul’da gözaltına alındı

0
357

Shailin Asadollahi’nin serbest bırakılması için çağrı yapan arkadaşları, İran’a sınır dışı edilmesi durumunda politik kimliğinden ötürü oyuncunun hayatının tehlike altında olacağını söyledi.

İranlı oyuncu Shailin Asadollahi, dün (23 Kasım) İstanbul’da gözaltına alındı. Bianet’ten Tuğçe Yılmaz’ın haberine göre Geri Gönderme Merkezinde (GGM) tutulan oyuncunun İran’a sınır dışı edilmesi tehlikesi bulunuyor.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Asadollahi, aynı zamanda Farsça-Türkçe tercümanlık yapıyor. Ankara Film Festivali’nde ve İstanbul Sinematek’te düzenlenen etkinliklerde birçok sinemacının tercümanlığını üstlendi.

Asadollahi, gözaltına alındığını Instagram hesabından paylaştığı bir gönderiyle (story) duyurdu.

“Tutuklanmamak için Türkiye’ye geldi”

Asadollahi, paylaştığı kısa videoda daha önce tartıştığı ve şikâyetçi olduğu birinin, kendisinden şikâyetçi olduğu için gözaltına alındığını söyledi. Oyuncu, Türkiye’de bir yandan eğitimine devam ettiğini ve gözaltına alındığı için çok üzgün olduğunu belirtti.

Asadollahi ayrıca serbest bırakılması için dayanışma talep etti.

Konuyla ilgili bianet’e konuşan İranlı yönetmen, senarist, oyuncu ve yazar Mania Akbari, oyuncunun İran’da tutuklanmamak için Türkiye’ye geldiğini ve şimdi de İran’a sınır dışı edilme tehlikesi olduğunu söyledi.

Akbari, “Yardımınıza çok ihtiyacımız var, lütfen Shailin’e yardım edin,” dedi.

Yardım çağrısı

Asadollahi’nin gözaltına alınmasıyla ilgili oyuncunun arkadaşlarının İranlı yönetmen, senarist ve oyuncu Mania Akbari’ye ilettikleri mesaj şöyle:

“Arkadaşlarımızdan yardım istiyoruz. Bugün, İran’ın Tahran şehrindeki Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi mahkûm Anisha Asadollahi’nin kız kardeşi Shailin Asadollahi, Türk polisi tarafından gözaltına alındı ve İran’a sınır dışı edilmesi planlanıyor.

“Shailin Asadollahi’nin hayatı tehlikede, çünkü siyasi bir aileden geliyor ve kardeşi Ali Asadollahi ile Anisha Asadollahi de Evin Cezaevi’nde bulunan iki siyasi aktivist. Shailin Asadollahi’nin İran’a sınır dışı edilmesi durumunda hayatı tehlikeye girebilir. Türkiye’deki arkadaşlardan Shailene Asadollahi’nin sınır dışı edilmesini engellemek için yardım istiyoruz.”

Kız kardeşi Evin Cezaevi’nde

PEN International, Temmuz 2023’te Shailin Asadollahi’nin Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan kız kardeşi Anisha Asadollahi’yle ilgili bir açıklama yayımlamıştı.

PEN, İran İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Ayetullah Ali Hüseyni Hamaney’e hitaben yazdığı açık mektupta, 9 Mayıs 2022 tarihinde iki Fransa vatandaşı Cécile Kohler ve Jacques Paris’e tercümanlık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve birkaç gün sonra tutuklanan Anisha Asadollahi ve Keyvan Mohtadi’nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

İranlı oyuncu Ali Pouransari de gözaltına alınmıştı

İran yönetimine muhalif sanatçıların gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmesi sorunu bir süredir yaşanıyor. En son İranlı tiyatro oyuncusu Ali Pouransari’nin sınır dışı edileceğine dair haberler, Eylül ayında gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz