Kanun Hükmü Belgeseline Gösterim Engeli

0
20

Altın Portakal Film Festivali’nde siyasi baskı nedeniyle sansürlenen Kanun Hükmü belgeseli için yapılan eser tescil başvurusuna olumsuz yanıt verildi.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğrayan “Kanun Hükmü” belgeseline ticari dolaşım ve gösterim izni verilmedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden edilen iki kamu görevlisinin hak arama mücadelesini anlatan  Nejla Demirci’nin yönettiği belgesel, 22 Eylül 2023 günü 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırılmıştı. Festival jüri üyelerinin, festivale film veren yönetmenlerin ve kamuoyunun baskısıyla, festival yönetimi 28 Eylül günü belgeseli yeniden programa aldığını duyurmuştu. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali’ne verdiği desteği kaldırdığını açıklamıştı. Bakanlığın bu baskısına boyu eğen festival yönetimi, belgeseli yeniden sansürlemişti. Kanun Hükmü’nün sansürlenmesi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 60’ıncısının yapılamamasına neden olmuştu.

Kanun Hükmü’nün yönetmeni Nejla Demirci sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla belgesel üzerindeki siyasi baskının sürdüğünü ilan etmiş oldu.

Demirci mesajında “Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ‘Eser Tescil’ başvurumuzu değerlendirdi ve #KanunHükmü belgeselimizin ticari dolaşıma ve gösterime sunulmasını uygun bulmadı. Hakikat bir kez daha kendisinden korkulduğunu kanıtladı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz