Altın Portakal “Kanun Hükmü” Sansüründe Gün Gün Neler Oldu?

0
375

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Türkiye sansür tarihine geçecek kararlara sahne oldu. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden edilen iki kamu görevlisinin hak arama mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” adlı belgesel bir hafta içinde iki kez sansürlendi.

İşte sansürün bir haftalık zaman tüneli:

22 Eylül 2023 – Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, belgeselde yer alan kişilerden birinin yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırıldı.

23 Eylül 2023 – Sansür kararına karşı çıkan 20 jüri üyesi, görevlerine ancak belgesel seçkiye katılırsa devam edeceklerini açıkladı.

27 Eylül 2023 –Jüri üyelerinin çekilmesinden sonra Altın Portakal Film Festivali yönetiminden bir tepki gelmeyince yedi Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmi, altı Ulusal Belgesel Yarışma Filmi ve 14 Ulusal Kısa Metraj Yarışma Filmi’nin yönetmen ve yapımcıları eserlerini festivalden çekme kararı aldı.

28 Eylül 2023 – Yarışma filmlerinin festivalden çekilmesi üzerine festival yönetimi sabah saatlerinde bir açıklama yaparak “Kanun Hükmü”nü seçkiye yeniden aldığını duyurdu.

28 Eylül 2023 – “Kanun Hükmü” sansürünün kalkması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali’ne verdiği desteği durduğunu açıkladı.

28 Eylül 2023 – Bakanlığın açıklaması üzerine festival yönetimi akşam saatlerinde bir kez daha geri adım atarak “Kanun Hükmü” belgeselini seçkiden çıkarttı.