Kaymakamlık, Kürtçe ‘Qral û Travis’ Oyununu Gerekçesiz Yasakladı

0
39

Kürtçe ‘Qral û Travis’ oyununun, Ağrı’nın Patnos ilçesinde sahnelenmesine izin verilmedi, Patnos Kaymakamlığı oyunu gerekçesiz yasakladı.

Batman’daki Şano Ar Tiyatrosu’nun Kürtçe oyunu ‘Qral û Travis’, Ağrı’nın Patnos ilçesinde de gösterilmek istendi. Ancak Patnos Kaymakamlığı, başvuru yapan Abdullah Kartal’a oyunun “uygun görülmediğini” ve izin verilmediğini belirtti.

Abdullah Kartal, kaymakamlığın yasak kararına tepki gösterdi. Kartal, “Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir?” dedi.

“KEYFİ UYGULAMA İLE OYUNUMUZA İZİN VERİLMİYOR”

Jin News’in haberine göre, Kartal, şu ifadeleri kullandı:

“Patnos’ta ‘Qral û Travis’ adlı etkinliğimiz, Kürtçe bir tiyatro olup ülke genelinde hiçbir sorun olmadan program yapılırken Patnos’ta keyfi uygulama ile programımıza izin verilmiyor. 5 Ocak’tan bu yana izin için uğraşıyoruz. İlçe emniyetine, kaymakamlığa dilekçe verdim. Kaymakamlık dilekçemizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermiş ne alakaysa. Kaymakamlık ve Milli Eğitim arasında 3-4 defa ret cevap verilmiş. Kaymakamlık emniyete göndermiş, ardından güvenlik şubesine. Kaymakamlık tekrardan Ağrı Güvenlik Şubesi’ne yazı göndermiş ve sicil kaydım, senaryo ve afiş istendi. Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Programımız biletli olacaktı. Programı 17 Ocak’ta düzenleyecektik. Kısa bir süre içerisinde biletlerimizi de tüketemezdik. Bizleri Kürt dili ve kültür sanattan uzaklaştırarak toplumdan uzaklaştırılmak istendiği apaçık ortada. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir? Ama bizim program tarihinden bir gün sonra ise ilçede başka bir tiyatro düzenlendi, buna izin verildi.”

GEREKÇE YOK, SADECE “UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR”

16 Ocak’ta kendilerine sözlü olarak ret kararı verildiği paylaşan Kartal, “Gerekçeli karar bile verilmiyor. Kaymakamlık tarafından randevu alınıp gerekçeli kararın neden olumsuz olduğu hakkında kaymakam ile görüşmemiz istendi. Kaymakamlıkta bulunan Yazı İşleri Müdürü kaymakamın oyun için ‘uygun görülmemiştir’ kararını verdiğini söyledi” diye konuştu.

YASAK MECLİS GÜNDEMİNDE

DEM Parti 28. Dönem Ağrı Milletvekili Nejla Demir, oyuna yönelik bu yasağı meclis gündemine taşıdı. Demir, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Kürt sanatı ve sanatçılarına yönelik baskılar, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin konserinin yasaklanması, Kürtçe tiyatro oyunlarının iptali, Kürtçe müzik yapan sanatçıların engellenmesi gibi örneklerle somutlaşmaktadır” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz