Müzik-Sen Müzisyenlerin Sosyal Güvenlik Hakkı İçin Yasa Önerisi Yaptı

0
36

Yürürlükte olan kanuni düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle emekli olamayan müzik ve sahne sanatçıları için bir adım atıldı.

Sanatçılar 2011 yılına kadar sosyal sigorta sisteminden yararlanamıyordu. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu eklenen Ek Madde 10 ile sigorta sistemi içine girmelerinin yasal yolu açıldı.

Ek Madde 10’da sanatçıların yanı sıra yazar ve düşünürlerde kapsam altına alınmıştı.

Söz konusu madde şöyle: “Bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılan film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları, müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşıları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar, düşünür ve yazarlar bu kanun hükümlerine tabidirler.”

Kanuni düzenleme yapılmış olmasına karşın sanatçı, yazar ve düşünürlerin çalışma koşulları ve biçimleri, SGK’nın belirlediği emeklilik koşullarını yerine getirmelerini olanaksız kılıyor. Yasayla getirilen yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirerek emeklilik haklarını elde etmeleri neredeyse imkansız.

Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) bu sorunu çözmek için müzik ve sahne sanatçılarının sosyal güvenlik, geriye dönük borçlanma, ek hukuksal haklarının torba yasada görüşülmesi için Kültür Bakanlığına bir kanun tasarısı çalışması ilettiğini duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz