Ödüllü Çocuk Kitabına Muzır Sansürü

0
410

Christine Baldacchino’nun “Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise” adlı çocuk kitabına sansür artık sadece poşette satılacak. Kitap turuncu elbise giydiği için dışlanan Moris’in hikayesini anlatıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Stonewall Çocuk ve Genç Edebiyatı Onur Ödülü sahibi “Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise” adlı kitaba sansür getirdi.

Bakanlığın Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, kitapta yer alan bazı ifadelerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde zararlı olduğuna karar verdi.

Çocuk kitabına artık içi görülmeyen zarf veya poşet içinde ulaşılabilecek. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ve “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiçbir yazı ve resim olmayacak. Sadece 18 yaştan büyüklere satılabilecek. Ayrıca karara göre kitap dükkânlarda, cemakânlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemeyecek. Okullara sokulamayacak.

Deniz Özülke’nin çevirisiyle Kasım 2018’de Güldünya Yayınları’ndan yayınlanan kitap, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sahipliğindeki İstanbul Kitapçısı’nda da satışa çıkartılmasının ardından muhafazakâr çevrelerce hedef gösterilmişti. 

Kitabın konusu

Kitap kız kardeşiyle birlikte yaşayan ve turuncu elbise giymeyi seven Morris adlı bir çocuğu konu alıyor. Morris, turuncu elbisesi ve farklılığı nedeniyle okuldaki arkadaşları tarafından dışlanana bir çocuktur. Morris, bu durumla nasıl başa çıkacağını ve kendisi olmayı nasıl sürdüreceğini keşfetmeye çalışırken, kitap farklılıklara saygı, kabul ve özgüven temasını işliyor.