Yazar Abdulmenaf Osman’ın Sınır Dışı Edilme Kararına Yapılan İtiraz Reddedildi

0
405

Cezaevinden 30 yıl 6 ay sonra tahliye edilen Abdulmenaf Osman hakkındaki sınır dışı edilme ve idari gözlem kararlarına karşı yapılan itirazlar reddedildi.

Rojava’nın Hesekê kenti doğumlu Abdulmenaf Osman, 30 yıl 6 aylık mahpusluktan sonra 3 Eylül Pazar günü Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Abdulmenaf Osman, tahliye edildiği günden bu yana Edirne Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor. Osman’ın avukatları, sınır dışı edilme kararına karşı Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’ne, idari gözlem kararına karşı ise Edirne 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre her iki itiraz da Edirne 2’inci Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi.

Kararda, Osman hakkında uluslararası koruma başvurusunun olmadığı belirtildi. Kararda, sınır dışı ve idari gözlem kararlarının yasalara göre alındığı ve “hukuka uygun” olduğu savunuldu.

Abdulmenaf Osman kimdir?

1965 yılında Hesekê’de doğan Rojavalı Kürt yazar Osman ilk, orta ve liseyi bu şehirde okudu. Üniversite eğitimini Şam Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde tamamladı. 1993 yılında Batman’da gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Tutuklanmadan önce ve tutuklandığından bu yana birçok dergide yazılar yazdı. Dokuz kitabı bulunan Abdulmenaf Osman’ın Türkiye’de yayımlanan Aryen Yayınları’ndan çıkan “Sol” ve “Sînor” adlı iki kitabı bulunuyor. Aynı zamanda Abdulmenaf Osman’ın “Destê Şeş Tilî” (Altı Parmaklı El) adlı oyunu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi.