Qral û Travîs, Antep ve Ağrı’dan Sonra İstanbul’da da Yasaklandı

0
58

Şano Ar tarafından Kürtçeye çevrilen, Antep ve Ağrı’da sahnelenmesi engellenen “Qral û Travîs” (Kral ve Travis) oyunu, İstanbul’da da engellendi.

Tiyatrocu Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın sahneye koyduğu oyunun, 16 Şubat’ta (yarın) İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi bekleniyordu. 24 Aralık 2023’te oynanan oyun bu kez yasaklandı.

Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde hazırlıklarını sürdüren tiyatro ekibine oyunun oynanmayacağı iletildi. Bilet satışlarının yapıldığı oyunun engellenmesine ilişkin herhangi bir gerekçe söylenmedi.

Oyunun konusu

Amerikalı tiyatro yazarı Sam Bobrick’in (1932 – 2019) eseri olan Travis Pine (A Man of the People) daha önce “Halktan Biri” adıyla bir çok tiyatro tarafından sahneye konuldu.

Oyunun konusu şöyle: 1950’li yıllarda Amerika’da yaşayan işsiz ve huysuz biri olarak bilinen Travis Pine, ülkede yaşanan krizlerin ve yozlaşmanın sorumlusu olarak gördüğü Amerika Başkanı’na mektuplar yazmaya başlar. ABD Başkanı, bu mektuplardan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Bunun üzerine FBI ajanı Tom Walker, artık mektup yazmaması için Travis Pine’ı ziyaret eder. Travis ve Walker’ın pazarlığı, yozlaşmayı gözler önüne serer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz