Selen Gözgürel Dizi Setinde Yaşadığı Tacizi Anlattı

0
113

KRT TV’de katıldığı programda 2009’da yaşadığı ve o dönem basına yansımış olan tacizi tekrar anlattı ve dava açıp kazandığını, bu nedenle “sorunlu oyuncu” olarak yaftalandığını söyledi.

Oyuncu Selen Gözgürel, dizi ve film setlerinde sıklıkla yaşanan ve son yıllarda Me Too hareketinin başlamasına neden olan taciz sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Selen Gözgürel 2009 yılında yaşadığı tacize karşı ses çıkarttığı için “problemli oyuncu” şeklinde yaftalandığını ve bir süre iş alamadığını söyledi.

KRT TV’de yayınlanan Ece Erken ve Işıl Donat’ın programına katılan Selen Görgüzel, “Hiç taciz edildin mi” sorusu üzerine 2009 yılında TRT’de yayınlanan “Zoraki Başkan” adlı dizinin çekimleri sonrasında hem yönetmen hem de dizinin bir oyuncusu tarafından taciz edildiğini söyledi.

Görgüzel soruya şöyle yanıt verdi:

“Çok ağır ve travmatik bir şey yaşadım. 2009 yılıydı, oynadığım bir dizide hem yönetmeniydi işin hem de bir oyuncusu tarafından. Çok korkunç bir şey. Fiziksel tacize uğradım. İsimlerini vermeyeceğim. Mahkemeye vermiştim, kazandım. Sonra o dizi durduruldu.”

“Bir süre iş alamadım”

Görgüzel yaşadığı tacize karşı ses çıkartmasının sonucunda, kadınlara uygulanan izolasyon ve cezalandırma mekanizmasının kendisine de işletildiğini söyledi:

“Sonra ben bir süre iş alamadım ve ‘problemli oyuncu’ sıfatı aldım. ‘O kız sorunludur’ dendi. O kız şundan dolayı sorumluydu: O kız, 10 yaşındaki kızını annesiyle bırakıp, Samsun’a gidip ekmek parası için mücadele ederken iki tane vahşi duygularla kadına meta gibi bakan iki adama onun bir et parçası olmadığını anlatma çabamdan dolayı sorunlu olarak addedildim.”

2009’da haber olmuştu

Görgüzel 2009 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Zoraki Başkan” dizisinde Burcu rolünü oynuyordu. Diziden çıkarıldığının basına yansıması üzerine 11 Haziran 2009 tarihinde Hürriyet gazetesinden Demirhan Hararlı imzalı bir haberle taciz olayı ortaya çıkmıştı.

Haberde dava açacağını söyleyen Görgüzel taciz olayını şöyle aktarmıştı:

“Bir ay önce gittiğim Sinop’taki ‘Zoraki Başkan’ dizisinin yapımcısı, çekimden sonra alkol almaya başladı ve bana da içki içmem konusunda ısrar etti. Ben de istemediğimi söyleyip odama çıktım. Bunlar yetmiyormuş gibi kapıyı açmamı istedi. Tartıştık, bana çirkin hareketlerde bulundu ve tekrar odama telefon açıp dizide işimin bittiğini söyledi. Bunlar yetmiyormuş gibi aynı dizide oynadığım arkadaşım Ferdi Akarnur da taciz edip göğüslerimi elleyip dudaklarımı öpmeye çalıştı. Bulunduğu dizi setinde bu olaylara başta Emel Müftüoğlu ve diğer arkadaşlarım şahittir. Bana yaşattıkları böyle bir olayı hukuksal olarak arayacağım.”

Ferdi Akarnur tacizi kabul etmiş

Demirhan Hararlı’nın haberine göre Selen Görgüzel’i taciz ettiği öne sürülen dizi oyuncusu Ferdi Akarnur, iddialara yanıt olarak “Evet, doğru taciz ettim. İstedim ama vermedi, doğru vermedi” dediği aktarılıyor. Dizinin yapımcısı ve yönetmeni Nihat Özcan ise, “Yok böyle bir şey, bunlar tamamen iftira. Setteki uyumsuzluk nedeni ile diziden çıkardık, piyasa benim nasıl bir insan olduğumu bilir. Kesinlikle kabul etmiyorum” diyerek kendisini savunduğu aktarılıyor.

Aynı haberde taciz olayı nedeniyle diziden kovulan bir başka çalışanın da ifadesine yer verilmiş:

“Dizi ekibinden ismini vermek istemeyen bir görevli ise, ‘Bu olaylara bire bir şahidim. Setteki bütün insanlar biliyor. Ferdi Bey, özellikle yemek yediğimiz sırada Selen’e küfürlü konuşmalar yaptı. Zorla öpmeye çalıştı, aynı şekilde Nihat Bey de tacizlerde bulunuyordu. Bu olaylara tepki gösterince beni kovdular’.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz