Sine-Sen’den Dizi Setinde İş Kazasında Yaralanan Kameraman İçin Açıklama

0
112

Yalı Çapkını dizisinde çalışan sinema emekçisi Fethi Savaş Altınpulluk, çekim bitiminde kaza geçirdi. Sine-Sen uzun ve ağır çalışma saatlerine dikkat çekti.

Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), dizi setinde geçirdiği kaza soncu ağır yaralanan Yalı Çapkını dizisinde çalışanı Fethi Savaş Altınpulluk’a destek açıklaması yaptı.

Açıklamada “Çekimlerin bitiminin ardından motor çarpması sonucu ağır yaralanan Yalı Çapkını dizisi çalışanı focus puller Fethi Savaş Altınpulluk’un yanındayız” denildi.

Dizi setinde focus puller (netlik asistanı) olarak çalışan Fethi Savaş Altınpulluk’un 24 Şubat 2024 tarihinde dizi setinin kurulduğu alanda hızla giden bir motosikletlinin çarpması sonucu ağır yaralandığı belirtildi. Sendika iş kazasına dair yaptıkları araştırmada dizi çekiminin sabah 10.30’da başladığı, 22.50’de sonlandığı ve kazanın 23.00’te gerçekleştiğini öğrenildiği vurgulandı. Açıklamada uzun çalışma saatinin payına dikkat çekildi:

“Edindiğimiz bilgiye göre iş kazasının gerçekleşmesinde çarpan motorun süratli oluşunun yanı sıra uzun çalışma süresi ve yorucu bir çalışma temposunun işçide yarattığı dalgınlığın da payı büyüktür. Sendika olarak, sinema emekçisi Fethi Savaş Altınpulluk’un yanında olduğumuzu ve ağır çalışma koşullarına yönelik işverenin hukuksuz uygulamalarına karşı sürecin takipçisi olduğumuzu, iş güvenliği ve işçi sağlının temini için gerekli yasal süreçleri takip edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz