Hedef Gösterilen Sanatçı Pervin Chakar: “Anadilimde Şarkı Söylemek En Büyük Hakkım”

0
244

Ünlü Kürt soprano Pervin Chakar’ın “Bir Opera Gecesi” dinletisine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya üzerinden tepki gördü; sanatçı Pervin Chakar hedef gösterildi. Bunun üzerine sanatçı bir açıklama yayınladı.

İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda piyanist Paolo Villa ile birlikte “Bir Opera Gecesi” adlı dinletide sahne alan Pervin Chakar, sosyal medyada hedef haline getirildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sanatçının konserine katılarak gecenin sonunda Chakar’ı kutlaması üzerine bazı sosyal medya kullanıcıları hem Özel’i hem de Chakar’ı hedef gösterdi.  Geceye HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan da katıldı.

“Anadilimde Şarkı Söylemek En Büyük Hakkım”

Pervin Chakar, sahnede birçok farklı dilin yanı sıra anadili olan Kürtçede de eserler seslendirdi. Kürt kimliği üzerinden hedef gösterilen sanatçı, hakaretlere sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamayla “Anadilimde şarkı söylemek için kimseden izin almayı düşünmüyorum” şeklinde cevap verdi.

Açıklamanın devamındaysa şu ifadeleri kullandı:

“Çok değerli takipçilerim. Dün gece Süreyya Operası’nda muhteşem bir geceye tanıklık ettik. Ravel, Delibes, Lehar, Bellini, Strauß, Massenet, Brahms, Dvorak gibi bestecilerin oda müziği eserlerini, operet ve opera aryalarını seslendirdim.

Bu tarihi tiyatroda, güzel atmosferde Almanca, Çekçe, İtalyanca ve Fransızca eserlerin yanında kendi anadilim olan Kürtçe’de de eserler seslendirdim dinleyicilerime. Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum. Ve bunun için izin almayı da düşünmüyorum kimseden.

Ayrıca konserime beni dinlemek için pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüeller de katılım gösterdiler. Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu. Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu.

“Yaptığım sanat, siyaset üstüdür”

“Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te. Ayrıca İrlanda cumhurbaşkanı yine opera temsilimi izlemeye Lismore’a teşrif etmişti. Eski Irak Cumhurbaşkanı keza konserimi yakından takip etmiştir. Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum.

Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya – devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz