İBB Sergisini Protesto Eden Grup Feshane’yi Bastı, Arbede Çıktı

0
29

“Ortadan Başlamak” sergisini protesto etmek isteyen grup, güvenlik önlemi alan polis engelini aşarak içeri girmek istedi. Polisin geçişe izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Artİstanbul Feshane‘de açtığı “Ortadan Başlamak” adlı sergi, bazı sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.

Eyüpsultan’daki Artİstanbul Feshane önünde bir araya gelen grup adına basın açıklaması yapan Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, sergideki eserlerin milli ve manevi değerlere hakaret içerdiğini söyledi.

Tepkilerinin siyasi değil kültürel olduğunu ifade eden Mican, “Kültür sanat adı altında burada sergilenen şeyler kesinlikle sapkınlığı özendirmektedir ve bizim manevi dokumuzla milli kültürümüzle yakından uzaktan alakası yoktur, örtüşmemektir, çatışmaktadır.” dedi.

Mican, serginin kaldırılması için resmi kurumlara da müracaat ettiklerini anlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının da buna müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından grup üyelerinden bazıları “Ya Allah Bismillah Allahuekber” sloganları eşliğinde, Artİstanbul Feshane önünde güvenlik önlemi alan polis engelini aşarak içeri girmek istedi. Polisin geçişe izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Gruptakilerin geri çekilmesi üzerine polis ekiplerinin yanına gelen bazı STK temsilcileri, “Sizi seviyoruz. Bizim tepkimiz sergiyi yapanlara” diyerek polisleri alkışladı.