İktidara Yakın Dernekler İstedi, Hande Yener’in Balıkesir Konseri İptal Edildi

0
52

Balıkesir Sivil Toplum Platformu “festivaller yasaklansın” bildirisi yayınlandı, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz Hande Yener konseri iptal edildi.

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde gerçekleştirdiği Aromaterapi Festivali kapsamında bu akşam (9 Temmuz 2023) 21.30’da Hande Yener sahne alacaktı. Ancak AKP’li belediye son anda Yener’in konserini iptal etti, gerekçe ise bildirilmedi.

Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konserin iptal edildiğini ancak gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ifade etti. Dün (8 Temmuz 2023) TÜGVA, MÜSİAD, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, İHH ve Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) de aralarında bulunduğu 26 dernekten oluşan Balıkesir Sivil Toplum Platformu, bir bildiri yayınlayarak başta Balıkesir olmak üzere tüm Türkiye’de festivallerin yasaklanmasını istemişti.

“Festivallerde yapılan yanlışlara ‘dur’ diyelim” başlıklı bildiride “yapılan her türlü etkinlikte kız-erkek bölümünün ayrılması”, “alkol tüketiminin de olabildiğince sınırlandırılması” ve “gençlerin helal yoldan kontrollü bir şekilde kültürel faaliyet ve eğlence etkinliklerinde bulunmaları” gibi talepler sıralanmış ve bu “tür festivallerin” iptal edilmesi istenmişti. Konser bu bildirinin ardından iptal edilmiş oldu.

2023’ün ilk yarısında çeşitli baskılar sonucu 14 etkinlik yasaklanmış ya da iptal edilmişti.