İthaki Yayınları Çalışanların İşten Çıkarıldığı İddialarını Yalanladı

0
198

İthaki Yayınları çalışanların işten çıkarıldığı iddialarını yalanladı. Yayınevi, çalışanların tazminatsız işten çıkarıldığına yönelik yapılan haberler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

İthaki Yayınları, çalışanların işten çıkarıldığı ve istifaya zorladığı iddialarının ardından bir açıklama yayınladı.

Yayınevi, açıklamasında tazminatsız çıkarmalar yapıldığı iddiasının da doğru olmadığı vurgulandı: 

“Bu süreçte belirlenen ara zam oranıyla çalışamayacağını bildiren bazı arkadaşlarımız olmuştur. Bu arkadaşlarımızdan sadece biri yayıneviyle yollarını ayırmayı tercih etmiştir. Sosyal medyaya yansıdığı gibi, insan kaynaklarımıza veya yönetimimize ayrılmak istediğini resmî olarak bildiren hiçbir çalışanımız olmamıştır. Bu tasarrufu kullanmak isteyen çalışma arkadaşlarımızın tüm haklarının verileceğini/ödeneceğini söylemeye bile gerek yoktur.”

Yayınevi ayrıca yapılan haberi de eleştirdi:

“Umut-Sen haber sitesinde, 26 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan ve başka bazı haber sitelerinin de yer verdiği, İthaki Yayınevi çalışanları: Tazminat hakkı olmayanlar işten atılıyor eskiler istifaya zorlanıyor başlıklı, eksik/yanlış bilgilerle dolu röportaj-haber sonrasında İthaki Yayınları’na karşı sosyal medyada adeta bir linç kampanyası başlatıldı. Öncelikle Umut-Sen’deki arkadaşların böyle bir haberi yaparken sürecin tarafı olarak bizden bilgi/görüş almamış olmasını habercilik etiği açısından son derece sorunlu ve kabul edilemez bulduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

İthaki yayınları “kişisel hakları zedeleyen, firma mahremiyetine zarar veren, yalan ve hakaret içeren açıklama ve haberler” konusunda suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

Kaynak haber: https://www.gazeteduvar.com.tr/ithaki-yayinlarindan-aciklama-iddialar-gercek-disi-suc-duyurusunda-bulunacagiz-haber-1635074

Reportare haberi: https://www.reportare.com/soz/haber/26nci-subesini-acan-ithaki-yayinevi-calisanlari-isten-cikartiyor/