İzmir Atatürk Lisesi’nin Geleneksel Vals Gösterisi İptal Edildi

0
201

Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, İzmir Atatürk Lisesi’nde her yıl 29 Ekim ve 19 Mayıs’ta düzenlenen vals ve modern dans gösterisinin iptal edilmesine karşı açıklama yaptı.

İzmir’in köklü okullarından olan İzmir Atatürk Lisesi’nde her yıl 29 Ekim ve 19 Mayıs’ta öğrenciler tarafından sergilenen vals gösterisi iptal edildi.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Atatürk Lisesi idaresinin vals ve modern dans gösterisini, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve dinci kesimlerin tepki göstereceği sebebiyle son dakikada iptal ettiğini iddia etti. Dans gösterisinin okul yönetiminin kararıyla tören ve kutlama programından çıkarıldığı belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, “Biz İzmir Veli-Der olarak soruyoruz: Dinci kesimlerin tepkisi olarak tanımlanan olgu nedir? Gençlerimizin dans etmesinden rahatsız olunacak ne vardır? Karanlık zihniyetlerinizi çocuklarınız yaşındaki gençlerin kıyafetleri ile uğraşarak bize dayatamazsınız. Onlarca yıldır cumhuriyetin ve aydınlığın kalesi olan İzmir Atatürk Lisesi’nde İzmir’in en başarılı öğrencilerinin bu dayatmanıza verecek bir cevabı vardır. Bizler bu çocukların velileri olarak onlarla beraber kızlı erkekli dans etmeye ve bilim üretmeye devam edeceğiz. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu sürece dair derhal gerekli işlemleri yapması ve sorumluları cezalandırmasını, aksi durumda bu karanlık zihniyetin ortağı olarak görüleceğini kamuoyuna duyururuz” dedi.