Kanun Hükmü Yine Seçki Dışı: “Terör Destekçisi Olarak Anılmayı Kabul Edemeyiz”

0
352

60. Altın Portakal Film Festivali’nde yer alan ancak seçkiden çıkarılan; gelen tepkiler üzerine festivale yeniden dâhil edilen Kanun Hükmü belgeseli yeniden seçki dışı bırakıldı. Festivalin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir” dendi.

60. Altın Portakal Film Festivali’nde yer alacak olan Necla Demirci imzalı Kanun Hükmü adlı belgesel, önce seçkiden çıkarıldı, ardından yeniden seçkiye alındı, Bakanlığın konuya müdahalesi sonucu yeniden seçki dışı bırakıldı.

60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkartılan Necla Demirci imzalı Kanun Hükmü adlı belgesel, önce jüri üyelerinin, ardından festivaldeki diğer film yönetmenlerinin çekilmesi sonucu yeniden seçkiye alınmıştı. Festival yönetimi, bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada filmin yeniden seçkiye alındığını duyurmuştu.

“Şahsım Hakkında Soruşturma Açılmış”

Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Altın Portakal Film Festivali resmi sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamayla filmin yeniden seçkiden çıkarıldığını duyurdu. Boyacıoğlu, filmin festivalde yer alması gerekçesiyle kendisi hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendiğini belirtti.

“Can Güvenliğimizle İlgili Tehditler Alıyoruz”

Boyacıoğlu’nun açıklamasının devamında yer alan “Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir” ifadeleri dikkat çekti.

Açıklamanın devamında festivalin birliği ve bütünlüğü adına filmin yeniden seçkiye dahil edildiği, ancak tepkilerini oldukça yüksek perdeden dile getiren sinema sektöründen destek görülmediği belirtildi.

“Olayın Suçlusu ve Sorumlusu Olarak Görülmek İstemiyoruz”

Açıklama, şu ifadelerle son buldu: “Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın suçlusu ve sorumlusu olarak görülmek istemiyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeseli 60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.”

Konuyla İlgili Haberler

Kanun Hükmü Yeniden Altın Portakal’da: Kültür Bakanlığı Festivalden Çekildi

https://www.reportare.com/soz/kanun-hukmu-yeniden-altin-portakalda-kultur-bakanligi-festivalden-cekildi

Altın Portakal’dan Çekilen Bakanlığa Sinemacılardan Tepkiler

Altın Portakal’ın Kanun Hükmü Sansürü: Jüriden Sonra Yönetmenler de Çekildi https://www.reportare.com/soz/haber/juriden-sonra-yonetmenler-de-cekildi/