Konseri İptal Edilen Hüseyin Turan: Kimlerin Önayak Olduğu Aşikâr

0
223

61. Bursa Festivali’nde vereceği konser sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek iptal edilen Hüseyin Turan, SÖZ Platformu’na konuştu; paylaşımlarının arkasında olduğunu, hakaret içermediklerini söyledi.

Müzisyen Hüseyin Turan 29 Temmuz Cumartesi günü Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ile çıkacağı programın iptal edildiğini duyurdu.

Hüseyin Turan twitter’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“29 Temmuz’da Bursa’da uluslararası festivalde sahneye çıkacaktım. Daha önce katıldığım festivaldir. Trol dediğimiz cahil ve kinci sürü, benim tweetlerimi gerekçe göstererek organizasyona baskı yaparak engelletmişler (yediler günlerdir kendilerini)… Paylaşımlarımın doğruluğu kanıtlanmıştır, benim için ‘madalyadır’. Teşekkür ederimJ”

Hüseyin Turan: “Belediyenin gerçek dinleyiciden özür dilemesi gerekir”

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu’ndan Mahmut Çınar’a konuşan Hüseyin Turan, iptal kararını şöyle yorumladı:

“Öncelikle şaşırmadım, bekliyordum. Bana teklif belediyeden değil organizasyon firmasından geldi. Afişler gelince belediye logosunu gördüm. Ben halk için orada olacaktım sonuçta. Bu ülkede 30 yıldan fazladır konserler yapıyorum, ayrışmanın bu aşamaya gelmesi üzücü. Tabii ki kimin ya da kimlerin ön ayak olduğu da aşikâr. Şimdi geldiğimiz noktada sanatla direniş daha da önem kazanmıştır. Paylaşımlarımın arkasındayım, hakaret vs. içermediğini düşünüyorum; kaldı ki sosyal medyada ne paylaşacağımın bilincinde olarak paylaşıyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üç beş trolden kat kat fazla olan gerçek dinleyiciden özür dilemesi gereklidir.”

Belediye duyurdu

Hüseyin Turhan’ın festival programından çıkarıldığını Bursa Büyükşehir Belediyesi Twitter resmi hesabından duyurdu.

Belediye başkanı açıklama yaptı

Bu duyuruyu alıntılayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Melike Şahin’in konserini de iptal ettiklerini hatırlatarak, “milli iradeye ve toplumun değerlerine saygı gösteren sanatçılarla yollarına devam edeceklerini belirtti:

“61. Bursa Festivali’nin anlaşmaları Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı tarafından seçimden aylar önce gerçekleştirilmişti. Ancak seçim sürecinde ve sonrasında bazı sanatçıların toplumumuzu ayrıştırıcı, değerlerimize saygısızlık yaptığı açıklamalarını gördüğümüzde, buna tepkisiz kalmamız beklenemezdi. Bu nedenle daha önce Melike Şahin konserini iptal etmiştik. Bugün de Hüseyin Turan isimli sanatçıyı konser programımızdan çıkarmış bulunuyoruz. Kültür sanat çalışmalarımızda milli iradeye ve toplumun değerlerine saygı gösteren sanatçılarla yolumuza devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isterim…”