Manga Çeviri Ekibi Jiangzaitoon’a Erişim Engeli

0
75

Manga kültürüne dair içerikler üretip Türkçe çizgi romanlar yayımlayan manga ve webtoon çeviri ekibi Jiangzaitoon’un internet sitesi erişime engellendi.

Free Web Türkiye’nin haberine göre, manga ve webtoon çeviri ekibi Jiangzaitoon’un internet sitesi http://jiangzaitoon.io, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 29 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi. Jiangzaitoon’un daha önceki alan adı http://jiangzaitoon.biz de BTK’nın 17 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellenmişti. Platform, http://jiangzaitoon.io alan adını da buna alternatif olarak açmıştı.

Sitede daha çok LGBTİ+ içerikli manga çevirileri yayınlandığı için erişim engeli yapıldığı düşünülüyor. Ekip, sosyal medya hesaplarında durumla ilgili şu açıklamayı paylaştı:

“Değerli okuyucularımız,

 Size sitemizin durumu hakkında bilgilendirme yapmaya geldik. Şu anda sitemizi taşıma işlemi sürmektedir, yaklaşık olarak 3 gün daha süreceğini düşünüyoruz. Bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. Bu süreç boyunca da http://jiangzaitoon.io adresimize vpn ya da vpnsiz ulaşım olmayacaktır. Anlayışınız için çok teşekkür eder, rahatsızlık adına özürlerimizi sunarız. Ayrıca tanıdıklarınızın da haberdar olması için bu duyurumuzu yayarsanız çok seviniriz.”

Türkçe içerik üreten bir diğer manga sitesi #MangaGo da 13 Aralık 2022’de yine BTK tarafından erişime engellenmişti.